Mocna przecena ropy. Surowiec najtańszy od lipca

Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

opublikowano: 2023-11-16 21:18

Kontraktu terminowe na ropę kończyły czwartkową sesją mocnym spadkiem, schodząc do najniższych poziomów od czterech miesięcy. Przecena była implikowana słabymi prognozami zapotrzebowania na surowiec oraz mniejszymi obawami o poziom dostaw. Swój udział w koreckie miały też informacje o wysokim stanie zapasów ropy w amerykańskiej gospodarce.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Inwestorzy handlujący ropą z obawą zareagowali na informacje o spadki przerobu surowca w Chinach co może być oznaką słabnącego popytu. Dodatkowo również z USA dotarły informacje o spadku dostaw paliw. Ale choć zarówno kartel OPEC, jak i Międzynarodowa Agencja Energii prognozuję niedobory ropy w bieżącym kwartale, jej zapasy w największej gospodarce świata są wystarczająco wysokie. W zeszłym tygodniu tygodni zwiększyły się o 3,6 mln baryłek, podczas gdy produkcja utrzymywała się na stałym poziomie rekordowych 13,2 mln bpd.

Oprócz tego spadek produkcji przemysłowej w październiku, mocniejszy niż oczekiwano , również może potwierdzać zawężenie popytu.

W rezultacie finisz sesji wypadał w czerwonych odcieniach. Na zamknięciu dnia na nowojorskiej NYMEX, grudniowe kontrakty na amerykańską odmianę WTI taniały o 3,76 USD, tracąc 4,9 proc. i schodząc do poziomu 72,90 USD/b. najniższego od 6 lipca.

Previous Article

Pekao SA: zakończono subskrypcję euroobligacji o wartości 500 mln EUR

Next Article

Hipoteki w USA ponownie tanieją

You might be interested in …

Gospodarstwa domowe zaczęły oszczędzać?

Wysoki nominalny wzrost płac, cięcia podatków i dodatkowe transfery emerytalne sprawiły, że dochody gospodarstw domowych według ostatnich dostępnych danych były wciąż na wyraźnym plusie w ujęciu realnym. To mógł być czynnik, który pomógł jeszcze gospodarce […]

Minister rozwoju: PKO BP będzie oferował konto mieszkaniowe

PAP opublikowano: 2023-08-10 11:43 Największy bank polski, PKO BP, wkracza w nowy etap i będzie oferował konto mieszkaniowe – powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj […]