MKiŚ: dostępny jest wzór wniosku na zwrot VAT dla gospodarstw domowych ogrzewających się gazem

Na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska dostępny jest wzór wniosku o refundację kosztów podatku VAT dla gospodarstw domowych ogrzewających się gazem – poinformował resort. Zwrot VAT mają rozliczać samorządy; wniosek należy składać w urzędzie gminy – dodano.

Chodzi o wzór wniosku o wypłatę refundacji podatku VAT za dostarczone paliwa gazowe w 2023 r.; jest on dostępny na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Jak wskazało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Klimatu i Środowiska, refundacja poniesionych kosztów podatku VAT dotyczy gospodarstw domowych, które ogrzewają się gazem i spełniają kryterium dochodowe dodatku osłonowego.

Resort podał, że zwrot przysługuje tym gospodarstwom domowym, których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100 zł brutto w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł brutto na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Zwrot VAT mają rozliczać samorządy. Wniosek należy składać w urzędzie gminy.

“Refundacja podatku VAT będzie dotyczyć ok. 300 tys. gospodarstw domowych” – podał resort.

Ministerstwo przypomniało, że w 2023 roku w ramach obowiązującej ustawy mrożącej ceny gazu obowiązuje ustalona maksymalna cena za gaz na poziomie 200,17 zł netto/MWh. Stawką objęci są odbiorcy, którzy obecnie korzystają z ochrony taryfowej. Obok gospodarstw domowych do tej grupy należą też spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty, producenci ciepła lokalnego dla gospodarstw domowych w spółdzielniach, podmioty użyteczności publicznej: szkoły, uczelnie, żłobki, przedszkola, szpitale i pomoc społeczna, kościoły i organizacje pozarządowe.

© ℗

Podpis: PAP

Previous Article

Morawiecki o sporze Tauronu z Rafako: radziłbym zatrudnić mediatora

Next Article

MRiRW: wsparcie dla hodowców świń, którzy ucierpieli z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę

You might be interested in …

Giełdowy Rentier zaczyna łapać wiatr w żagle

Miał wypłacać dywidendy, ale nie wypłaca. Mimo to inwestorzy na rynku private debt ulokowali za jego pośrednictwem w tym roku więcej niż w całej dotychczasowej historii. Przeczytaj artykuł i dowiedz się: jak zmieniło się nastawienie […]

Nowy rok w energetyce, ale trendy ze starego

Czy jesteśmy gazowo bezpieczni? – Nie – odpowiedziała w trakcie wtorkowej debaty Małgorzata Kozak, dyrektor rozwoju rynków i spraw konsumenckich w Urzędzie Regulacji Energetyki. Magazyny bardzo potrzebne Po pierwsze, argumentowała Małgorzata Kozak, o bezpieczeństwie decydują […]