MKiŚ: do końca roku wydane będzie rozporządzenie ws. opłaty produktowej

W BIP resortu klimatu i środowiska opublikowano informację ws. projektu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska dot. stawek opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań. Konieczność opracowania rozporządzenia w tej sprawie wynika z m.in. przepisów noweli ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw, czyli tzw. ustawy kaucyjnej.

“Bez projektowanego rozporządzenia przedsiębiorcy nie będą znali stawek za każdy kilogram danego rodzaju odpadu opakowaniowego, który są obowiązani poddać recyklingowi oraz zebrać selektywnie, a tego nie uczynili. Tym samym nie będą w stanie obliczyć należnej opłaty produktowej” – wyjaśniono.

Zgodnie z informacją zamieszczoną w BIP rozporządzenie ma być wydane do końca roku i ma wejść w życie 14 dni od ogłoszenia.

Z informacji zamieszczonej w BIP wynika, że w przypadku obowiązków określonych w ustawie kaucyjnej dotyczących osiągnięcia minimalnych poziomów selektywnej zbiórki opakowań i odpadów opakowaniowych stawka opłaty produktowej dla butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych o pojemności do trzech litrów, dla puszek metalowych do jednego litra oraz dla butelek szklanych wielokrotnego użytku o pojemności do półtora litra mają wynieść – 10 gr za 1 kg za rok 2025; 1 zł za 1 kg za rok 2026, 5 zł za 1 kg za rok 2027, a także w latach następnych.

W przypadku niewywiązywania się z obowiązków dotyczących udziału wagowego tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w butelkach jednorazowego użytku na napoje o pojemności do trzech litrów, opłatę produktową określono na 1 zł za 1 kg.

System kaucyjny w Polsce ma zacząć działać od 2025 r. Do jednorazowych butelek z plastiku o pojemności do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra doliczona zostanie kaucja i wyniesie ona 50 gr. Kaucja będzie zwracana przy zwrocie opakowań w sklepie bez konieczności pokazania paragonu.

Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą musiały odbierać puste opakowania, natomiast te o mniejszej powierzchni, będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie. Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego.

System kaucyjny w Polsce ma zacząć działać od 2025 r.

Previous Article

Chińczycy zbudują turbinę wiatrową wysoką jak wieża Eiffla

Next Article

PIE: wynagrodzenia dalej będą rosły w dwucyfrowym tempie

You might be interested in …

Obawy o produkcję miedzi w obliczu protestów w Peru

Po krótkiej poniedziałkowej zniżce, notowania miedzi powróciły do dynamicznych wzrostów. Cena tego metalu w USA obecnie sięga poziomów 4,27-4,28 USD za funt, co oznacza, że jest ona najwyższa od połowy czerwca 2022 roku, czyli od pół roku. Wyższym cenom miedzi sprzyjają obecnie […]

Sprzedaż domów w USA dopadła stagnacja

Najnowsze dane z rynku mieszkaniowego w Stanach Zjednoczonych sugerują, że znalazł się on w stagnacji. Wysokie koszty kredytów skutecznie tłumią popyt, informuje Bloomberg. fot. Andrzej Bogacz / Forum Opracowywany przez National Association of Realtors wskaźnik podpisanych umów kupna posiadanych […]