Minister klimatu: import węgla dla gospodarstw domowych także w 2023 r.

W 2023 r. Polska dalej będzie importować węgiel na potrzeby gospodarstw domowych – oświadczyła na czwartkowej konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Przekazała, że w dalszym ciągu zadanie to będą realizować spółki Węglokoks i PGE Paliwa.

Import węgla na potrzeby gospodarstw domowych będzie niezbędny w kolejnym roku i będzie dalej realizowany przez spółki, które na zlecenie rządu robią to dziś, czyli Węglokoks i PGE Paliwa – poinformowała minister klimatu. Zaznaczyła, że kierunki importu będą te same co obecnie. W pierwszej kolejności będzie to Kolumbia, ponieważ okazało się, że z kolumbijskiego węgla można odsiać nawet 30 proc. na potrzeby gospodarstw domowych – tłumaczyła.

Anna Moskwa, fot. MARCIN BANASZKIEWICZ / FotoNews / Forum

Anna Moskwa, fot. MARCIN BANASZKIEWICZ / FotoNews / Forum

Anna Moskwa zastrzegła, że import będzie trwał do momentu, kiedy zapotrzebowanie da się w 100 proc. pokryć krajowym wydobyciem. Jak zaznaczyła, rząd zdobywa dokładne dane o tym, ile węgla potrzebują gospodarstwa domowe i inni odbiorcy indywidualni, i jest to ok. 7 mln ton na sezon. Aby zapewnić te 7 mln ton z polskich kopalń, musielibyśmy w kraju wydobywać 70 mln ton, a wydobywamy 40 mln ton – wyjaśniła. “Więc import będzie konieczny w kolejnym roku” – zaznaczyła szefowa MKiŚ.

Jak podkreśliła, dziś nie da się powiedzieć, czy w kolejnym sezonie będą jakieś nowe rodzaje dodatków czy instrumenty wsparcia; rząd będzie na bieżąco analizował sytuację. Główne pytanie to ceny energii w kolejnym sezonie – zaznaczyła minister Moskwa.

Decyzją premiera na wniosek Ministerstwa Klimatu i Środowiska spółki PGE Paliwa oraz Węglokoks w połowie lipca 2022 r. zostały zobowiązane do zakupu i sprowadzenia do Polski do 31 października tego roku łącznie 4,5 mln ton węgla odpowiedniego dla gospodarstw indywidualnych.

© ℗

Podpis: PAP

Previous Article

BYD podnosi ceny

Next Article

Hongkong zanotował największy spadek eksportu od prawie 70 lat

You might be interested in …

Gęsta atmosfera, dane z USA mają mieszany wydźwięk

Czwartkowa sesja na Wall Street przyniosła blisko 1 proc. odbicie Nasdaqa, a sektor technologiczny wyraźnie odżył po optymistycznych prognozach Nvidii. S&P500 zyskał 0.5 proc., a notowania kontraktu terminowego w piątkowy poranek pozostają blisko 4000 pkt. Wczorajsza paczka danych z USA miała […]

Ropa tanieje mimo rosyjskiego zakazu eksportu paliw

Alicja Skiba [email protected] opublikowano: 2023-09-21 22:08 Ceny ropy naftowej spadły w czwartek po raz trzeci z rzędu. Nie wsparła ich decyzja rosyjskiego rządu o tymczasowym zakazie eksportu benzyny i oleju napędowego. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj […]

UOKiK bada infolinię Wizz Aira

Regulator prowadzi postępowania wyjaśniające dotyczące linii lotniczej oraz 30 innych przedsiębiorców, którzy pobierają dodatkowe opłaty za połączenia telefoniczne klientów. „Jedyna realna forma pilnego kontaktu dla pasażerów z Polski (jak w przypadku odwołania lotu) jest poprzez infolinię płatną […]