Minister finansów: polska gospodarka pozostaje odporna na szoki zewnętrzne i makroekonomiczne

Polska gospodarka pozostaje odporna na szoki zewnętrzne i makroekonomiczne z uwagi na silne fundamenty – wskazała PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska, komentując wyniki opublikowanego w piątek wieczorem ratingu agencji Fitch.

Minister wskazała, że agencja Fitch jako pierwsza w tym roku dokonała przeglądu ratingu Polski i kolejny raz utrzymała wysoką ocenę ratingową, podkreślając zdywersyfikowaną gospodarkę, stabilny wzrost gospodarczy i niski poziom długu publicznego.

Magdalena Rzeczkowska, fot. Grzegorz Kawecki

Magdalena Rzeczkowska, fot. Grzegorz Kawecki

Agencja podkreśliła również – jak zauważyła minister – że starania Polski o dywersyfikację źródeł dostaw energii oznaczają niewielkie ryzyko zakłóceń w dostawach energii tej i przyszłej zimy. “W opinii Agencji polska gospodarka pozostaje odporna na szoki zewnętrzne i makroekonomiczne z uwagi na silne fundamenty” – oceniła.

Według Rzeczkowskiej w bieżącym roku oczekiwane jest spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego, ale pozostanie ono dodatnie. Oczekiwana jest także jego poprawa w 2024 r. Inflacja natomiast po osiągnięciu szczytu w I kwartale powinna stopniowo spadać, zbliżając się do poziomu jednocyfrowego pod koniec bieżącego roku.

© ℗

Podpis: PAP

Previous Article

Agencja Fitch potwierdziła rating Polski na poziomie

Next Article

Orlen: trwają rozmowy z Państwową Agencją Atomistyki w sprawie małych reaktorów jądrowych

You might be interested in …

Akcje na GPW do kupienia ze sporym dyskontem

Od kiedy ekstremalnie niski poziom wskaźnika ceny do prognozowanych zysków polskich spółek okazał się trafnym argumentem za kupowaniem akcji na jesieni 2022, regularnie sprawdzamy jego bieżącego wartości. GPW Zobacz także Zadziwiające może być to, że po mniej więcej […]

Szeroka oferta dotacji dla start-upów

W nowej perspektywie finansowej oferta dotacyjna instytucji publicznych dla młodych spółek jest bardzo szeroka. Początkujący przedsiębiorcy mogą ubiegać się o granty na każdym etapie rozwoju firmy. Start-upy dostaną finansowanie zarówno na tworzenie prototypów, jak i […]