Minister finansów o przyjęciu euro przez Polskę

Euro w Polsce? Minister finansów przeciwna

Na pytanie Bogdana Rymanowskiego, czy Polska powinna przyjąć euro tak, jak 1 stycznia zrobiła Chorwacja, minister Rzeczkowska odpowiedziała, że jej zdaniem, a także wedle opinii ekspertów z Ministerstwa Finansów, nie powinniśmy w tej chwili podejmować decyzji o zmianie waluty.

Polecamy:

– Jesteśmy w sytuacji kryzysu, a mając własną walutę, posiadamy pewną elastyczność. Chorwacja ma mniejszą gospodarkę, za sprawą turystyki jest ona bardziej związana z euro. Natomiast Polska to duży kraj, obecnie przyfrontowy, więc inaczej postrzega się ryzyka – powiedziała minister Rzeczkowska.

“Sytuacja budżetowa jest stabilna”

Jak oceniła Magdalena Rzeczkowska, 2023 będzie trudnym rokiem, ale sytuacja budżetowa jest stabilna, a fundamenty polskiej gospodarki – dobre.

Co prawda minister spodziewa się spowolnienia gospodarczego, ale ma nadzieję, „że spełni się scenariusz miękkiego lądowania, w którym wzrost gospodarczy – mimo że wolniejszy – będzie utrzymany. Tak też planujemy finanse”.

Co z inflacją w Polsce w 2023 roku

Jako źródła wysokiej inflacji Rzeczkowska wskazała wojnę na Ukrainie, kryzys energetyczny i przerwane łańcuchy dostaw. Prowadzący zauważył, że – zdaniem opozycji – wzrosty cen są również skutkiem błędnych decyzji rządu oraz NBP.

– Przede wszystkim są elementy zewnętrzne. Nie tylko Polska jest trapiona wysoką inflacją tylko wszystkie kraje Europy (…). Inflację pogłębiają też ceny energii – odparła szefowa resortu finansów.

Jej zdaniem inflacja może wzrosnąć do 20 procent, ale „wiosna przyniesie nam jej spadek. Obserwujemy stabilizację cen na rynkach energii i żywności” – przekonywała.

Dodała, że w drugiej połowie nowo rozpoczętego roku inflacja być może spadnie poniżej 10 procent. 

KW

Czytaj dalej:

Previous Article

Polscy klienci oszczędzą pieniądze, czas i nerwy. Omnibus wkracza do akcji

Next Article

Gwiazda podjęła decyzję co do Turnieju Czterech Skoczni. Skoczek zdradził, dlaczego to zrobił

You might be interested in …

Do czego prowadzą kompromisy z rosyjskimi zbrodniarzami?

Prawdziwą formułę zakończenia wojny, która odpowiada interesom Ukrainy, Zachodu, a ostatecznie cywilizowanego świata, należy wyrazić w jednym zdaniu: zakończyć historyczną egzystencję Rosji jako imperium. Czyli zakończyć istnienie Federacji Rosyjskiej w jej obecnym kształcie w wyniku […]

Czy wiek ma znaczenie?

Prawdziwa miłość nie sprawdza metryki urodzenia, a związki pomiędzy partnerami z dużą różnicą wieku mogą okazać się bardzo udane, jednak są to wyjątki od reguły. Dlaczego tak jest, skoro mogłoby się wydawać, że starszy mądrzejszy […]