Mimo recesji i spowolnienia Europa Środkowo-Wschodnia w 2020-2022 rozwijała się szybciej od średniej UE

PAP

opublikowano: 2023-09-05 12:51

Mimo recesji w 2020 r. i spowolnienia wzrostu w 2022 r. ,11 państw Europy Środkowo-Wschodniej miało w latach 2020–2022 przeciętnie szybsze tempo wzrostu gospodarczego wobec średniej unijnej – wynika z przedstawionego we wtorek w Karpaczu raportu SGH i Forum Ekonomicznego 2023.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

„Mimo recesji w 2020 r. i spowolnienia wzrostu gospodarczego w 2022 r. wszystkie 11 państw Europy Środkowo-Wschodniej odnotowało w latach 2020–2022 przeciętnie szybsze tempo wzrostu gospodarczego w stosunku do średniej unijnej. Wśród krajów EŚW najszybszy wzrost gospodarczy w całym analizowanym okresie osiągnęła Polska” – wynika z raportu SGH i Forum Ekonomicznego 2023.

We wtorek w Karpaczu rozpoczęło się XXXII Forum Ekonomiczne.

„Wyzwania, jakie są przed nami, to wyzwania przełomu epok. Jeszcze kilka lat temu byliśmy zafascynowani globalizacją, ale pandemia pokazała, że globalizacja ma swoje granice i że dla dobra obywateli musimy relokować produkcję do Europy. Wojna z ubiegłego roku przemeblowała europejską politykę – przyniosła Europie pierwszy wielkoskalowy konflikt. Kilkaset tysięcy ofiar nakazuje nam przemeblować swoje myślenie o bezpieczeństwie Europy” – powiedział podczas prezentacji raportu założyciel Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich Zygmunt Berdychowski.

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys powiedział w trakcie prezentacji raportu, że postawiłby tezę, że “przez ostatnie dwie dekady Polska była liderem wzrostu w Europie”. Dodał, że obecnie przechodzimy przez okres stabilizacji. “Z taką szansą, że od 2025 r. zobaczymy parametry, do których jesteśmy przyzwyczajeni, a wiec inflacja w celu, wzrost PKB w okolicy 3 proc., solidny wzrost inwestycji i nadrabianie odległości, jaka nas dzięki od krajów zachodniej Europy” – powiedział.

W raporcie przygotowanym przez SGH i Forum Ekonomicznego 2023 wskazano, że pod względem inwestycji nasz kraj pozostaje w tyle za innymi państwami regionu i trend ten ma charakter długofalowy. Dodano, że w 2022 r. w regionie odnotowano ponaddwukrotnie wyższą inflację, niż na obszarze tzw. starej Unii.

„W naszym regionie można zaobserwować także wzrost kosztów obsługi długu publicznego, co stanowi wyzwanie dla polityki fiskalnej poszczególnych państw w warunkach kryzysu. W związku z nasilaniem się od początku XXI w. anomalii pogodowych i towarzyszących im nieurodzajów, załamujących produkcję rolną, rośnie również zagrożenie bezpieczeństwa żywnościowego w wymiarze globalnym” – dodano w raporcie.

Wskazano w nim, że trwająca od lutego 2022 r. wojna w Ukrainie, będącej czołowym producentem i eksporterem pszenicy, jęczmienia i kukurydzy na świecie, pogłębiła dodatkowo ten stan w wielu krajach. Podejmowana z rozmysłem przez Rosję dewastacja ukraińskiej gospodarki oraz infrastruktury krytycznej będzie mieć długofalowe negatywne skutki dla rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej i świata.

Previous Article

Kurs euro najniżej od prawie 3 miesięcy. Dolar coraz mocniejszy

Next Article

Strateg Morgan Stanley nadal sceptyczny odnośnie rynku akcji

You might be interested in …