MFW: Indie będą odpowiadały za 18 proc. globalnego wzrostu do 2028 r.

Alicja Skiba

opublikowano: 2023-10-20 20:47

Międzynarodowy Fundusz Walutowy oczekuje, że Indie zwiększą swój wkład w globalny wzrost gospodarczy w ciągu najbliższych pięciu lat, ponieważ kraj szybko się rozwija – przekazał w piątek Bloomberg.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Indie obecnie odpowiadają za 16 proc. wzrostu, jak powiedział Krishna Srinivasan, dyrektor Departamentu Azji i Pacyfiku MFW.

Szybszy wzrost Indii w porównaniu ze spowolnieniem gospodarczym Chin może sprawić, że południowoazjatycki kraj będzie miał większy wkład w globalny wzrost niż jego większy rywal.

Pod względem wielkości gospodarek Chiny są dominujące. Według najnowszych szacunków MFW PKB Państwa Środka wzrośnie do 23,61 bln USD do 2028 r., a Indii do 5,94 bln USD. Oba kraje wspólnie przyczynią się do ok. połowy światowego wzrostu gospodarczego w latach 2023 i 2024.

Previous Article

Mester z Fed: stopy procentowe są blisko punktu wstrzymania

Next Article

Złoto najdroższe od sierpnia, kosztowało 2 tys. USD w ciągu dnia

You might be interested in …

Złoto staniało drugą sesję z rzędu

Cena złota spadła w poniedziałek drugą sesję z rzędu. Ostatni raz zdarzyło się to 8 marca, kiedy notowania kruszcu obniżyło „jastrzębie” wystąpienia szefa Fed w Kongresie. Złoto taniało w poniedziałek, bo słabnie zainteresowanie „bezpiecznymi przystaniami”, do których trafiały ostatnio […]

Pearl Harbor w bezpiecznej przystani

Marzec 2020 r. Na rynkach finansowych trwa panika wywołana strachem przed globalnym lockdownem. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA spada do historycznie niskiego poziomu 0,4 proc. W przypadku 30-letnich Treasuries jest to niewiele więcej, bo 0,83 […]