Social media dla wielu użytkowników są najważniejszą częścią cyberprzestrzeni. Ich rola zmieniała się na przestrzeni lat – na początku było to miejsce wirtualnych spotkań dla znajomych, dziś jest to potężne narzędzie marketingu. Firmy, wiedząc o tym, podejmują próby zaistnienia i promowania swojej oferty w serwisach społecznościowych, wdrażając odpowiednie działania.
– Social media marketing to ogół czynności prowadzonych w serwisach społecznościowych, mających na celu kreowanie wizerunku marki oraz dążenie za ich pomocą do uzyskania założonych efektów, takich jak np. sprzedaż, dołączenie do projektu, pozyskanie kandydatur na nowych pracowników – mówi Piotr Zach, social media manager z agencji Social Lama.
Marketing społecznościowy sprowadza się do nawiązywania relacji z potencjalnymi klientami i dostarczaniu im odpowiednich treści – mogą to być zarówno teksty, jak i infografiki, zdjęcia orz materiały video.
Korzystając z serwisów typu Facebook, Instagram, LinkedIn, czy nawet TikTok można odnieść wrażenie, że są one przepełnione reklamami firm i trudno się tam przebić, promując swoją działalność. Jednak ilość zalet marketingu społecznościowego przekonuje, że warto inwestować w tego typu działania. Przy czym firmy powinny zastanowić się nad tym, co właściwie chcą osiągnąć, stosując tego typu rozwiązania.
– Już na początku “przygody” z social mediami marka powinna mieć wyznaczone cele – mogą nimi być np. zwiększenie ruchu w witrynie lub przyciąganie lojalnych klientów – mówi Judyta Kokoszkiewicz, specjalistka ds. marketingu z agencji Kohai.
Buduj relacje i komunikuj
Za obecnością firmy w mediach społecznościowych i reklamą tam przemawia m.in. możliwość dotarcia do szerokiej grupy docelowej.
– Specyfika social mediów pozwala niskim kosztem zyskać znaczące zasięgi. Szybkość rozprzestrzeniania informacji w sieci pomaga dotrzeć z komunikatami do dużej liczby odbiorców w krótkim czasie. Tworzenie relacji z klientami stało się szybsze, głębsze i pozwala budować obustronną lojalność – mówi Piotr Zach.
Optymalizacja działań marketingowych wymaga dobrego poznania grupy docelowej. Stosując marketing w mediach społecznościowych łatwiej to osiągnąć niż w przypadku korzystania z innych form dotarcia do niej.
– Niewątpliwą zaletą social media marketingu jest możliwość pozyskania dużej ilości informacji na temat potencjalnych i obecnych klientów – opowiada Piotr Zach.
Social media marketing pomaga firmom promować firmę w internecie. To dobry sposób na budowanie świadomości marki i zwiększenie wiarygodności przedsiębiorstwa. A to wszystko przyczynia się do wzrostu sprzedaży.
– Zyskujemy także dodatkowy ruch na stronie docelowej, do której odnośniki zamieszczamy w publikacjach np. na Facebooku, Instagramie czy LinkedInie – mówi Judyta Kokoszkiewicz.
Warto zwrócić uwagę, że dzięki marketingowi w social mediach firmy mają możliwość niemalże natychmiastowej reakcji na bieżące sytuacje, osiągane wyniki i wprowadzania korekt.
– Dynamika tej formy marketingu pozwala na szybkie dostosowywanie działań również w innych obszarach firmy. Można wprowadzać niezbędne zmiany, porzucać nietrafione pomysły czy nawet badać ich zasadność przed startem prac produkcyjnych – mówi social media manager z agencji Social Lama.
Poza tym serwisy społecznościowe ułatwiają firmom budowanie trwałych relacji z klientami i ich lojalności wobec marki. Pomagają przedsiębiorcom zbadać rynek i śledzić działania reklamowe konkurentów. Podejmując takie działania w social mediach, firmy w wielu przypadkach mogą zmniejszyć koszty ponoszone na marketing.
Uważaj na błędy
Marketing społecznościowy jest jednak dużo bardziej skomplikowany niż mogłoby się wydawać. Aby osiągnąć spodziewane cele, nie wystarczy zamieszczać w serwisach dowolnych materiałów związanych z działalnością – treść i częstotliwość dostarczania treści powinny być dobrze przemyślane. Wyzwaniem dla firm jest również stale rosnąca liczba firm promujących się w social mediach, która w zauważalny sposób wpływa na efektywność działań marki. Aby przebić się w gąszczu reklam innych przedsiębiorstw i osiągnąć założone cele, musi ponosić wyższe koszty.
– Im większa popularność danego kanału, tym bardziej stawia on na płatną reklamę, dzięki której można promować wybrane materiały – mówi Piotr Zach.
Marketing społecznościowy wiąże się również z ryzykiem. Social media wykorzystywane są w budowie pozytywnego wizerunku, ale pomyłki i błędy przedsiębiorstwa mogą zostać wykorzystane na niekorzyść marki.
– Social media pozwalają na szybkie rozprzestrzenianie się informacji, ale tyczy się to zarówno tych dobrych, jak i złych. Z tego powodu jest to medium, w którym bardzo łatwo o spowodowanie kryzysu, który może wpłynąć na całą firmę – i o nie tylko pod względem wizerunkowym. Kryzys może spowodować także bojkot jej usług – wyjaśnia Piotr Zach.
Jest to powód, dla którego firmy promujące się w serwisach społecznościowych powinny zachować daleko idącą czujność i szczególne uważać na zamieszczane treści. Sytuacje mogące wpłynąć negatywnie na wizerunek firmy mogą zdarzyć się każdego dnia i trzeba być na nie przygotowanym.
– Dlatego zawsze warto mieć wcześniej przygotowaną strategię komunikacji kryzysowej, aby mądrze i empatycznie wybrnąć z takiej sytuacji – mówi Judyta Kokoszkiewicz.
Firmy nie powinny mieć jakichkolwiek problemów z korzystaniem z serwisów społecznościowych, ponieważ jest ono intuicyjne. Natomiast trudnością może być efektywne używanie social mediów w reklamie i promocji marki przez przedsiębiorców, którzy nie mają wystarczającej wiedzy i doświadczenia w marketingu. Niewłaściwe działania mogą wpływać niekorzystnie na wizerunek firmy i generować wydatki.
– Odpowiedzialne prowadzenie marketingu w social mediach wiążę się z dużymi nakładami czasowymi. Kontrola nad wizerunkiem marki w sieci, stały kontakt z odbiorcami, prowadzenie działań sprzedażowych i posprzedażowych – wszystko to angażuje zasoby, które przedsiębiorca musi zorganizować – mówi Piotr Zach.
Gdzie warto się pokazać
Mimo wszystko firmy nie powinny zrażać się wyzwaniami i rezygnować z aktywności w social mediach. Należy jednak dobrze zastanowić się nad wyborem odpowiedniego kanału dystrybucji treści i podjęciem działań odpowiednich do danego medium. W Polsce w dalszym ciągu najpopularniejszym serwisem jest Facebook. Według raportu Digital 2022:Poland, przeprowadzonego przez DataReportal, korzysta z niego 88 proc. użytkowników social mediów. Natomiast 60 proc. wchodzi na Instagrama. Dokonując wyboru kanału społecznościowego firmy powinny sprawdzić, z którego serwisu korzysta najwięcej potencjalnych klientów marki. Warto jednak spojrzeć na sprawę nieco szerzej.
– Facebook, YouTube i Instagram przodują w popularności, ale czy to sprawia, że profil marki należy zakładać tylko tam, a zrezygnować z innych serwisów? Absolutnie nie. To, w jakich kanałach mediów społecznościowych będziemy prowadzić komunikację, zależy przede wszystkim od obranej strategii komunikacyjnej, grupy docelowej, charakteru marki i… naszych pomysłów – wyjaśnia Piotr Zach.