Małecki: w roku 2023 PLL LOT walczy o ponad 1 mld zł zysku

PAP

opublikowano: 2023-08-28 12:53

W roku 2023 walczymy o wynik ponad 1 mld zł zysku PLL LOT – poinformował w poniedziałek wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W roku 2023 walczymy o (…) zysk netto LOT powyżej 1 mld zł” – powiedział w poniedziałek wiceminister Małecki podczas gali “Zasłużeni dla PLL LOT”. “Mamy wszyscy świadomość, jak trudny, jak konkurencyjny, wymagający i zmienny jest rynek lotniczy. Więc mówię o 1 mld zł z nadzieją” – dodał.

“Nie ma zgody na sprzedaż PLL LOT, nie ma zgody na pozbycie się +polskiego żurawia+” – podkreślił Małecki.

Wiceszef MAP dodał, że dzisiaj mówimy o LOT jako o “najbardziej punktualnej linii lotniczej w Europie w tym półroczu”. “Trzymam kciuki, żeby to utrzymało się i przylgnęło do LOT na stale” – wskazał.

Wiceminister podziękował jednocześnie zarządowi LOT-u za utrzymywanie pozycji firmy w odbudowującym się po pandemii rynku lotniczym. “Przeszliśmy największy kryzys lotnictwa, największe zawirowanie w historii lotnictwa, jakim była pandemia covid-19” – przyznał. “Liczę na to, że LOT wraca na ścieżkę wzrostu i będzie osiągał bardzo dobre wyniki” – powiedział.

W ubiegłym roku PLL LOT wypracowały ponad 113,7 mln zł zysku przy przychodach przekraczających 8,3 mld zł i przewiozły 8 mln pasażerów, wykonując ponad 85 tys. lotów.

Samoloty PLL LOT bezpośrednio latają do portów w Europie, a dalekodystansowe rejsy realizują do Stanach Zjednoczonych, Kanady, Chin, Japonii i Korei Południowej.

Głównym akcjonariuszem PLL LOT jest Skarb Państwa (69,3 proc. udziałów), a drugim (30,7 proc.) – Polska Grupa Lotnicza (PGL), należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa.

Previous Article

Holzmann: EBC jeszcze nie pokonał inflacji, kolejne podwyżki stóp prawdopodobne

Next Article

Rząd Niemiec zgadza się na 6,5 mld EUR ulgi podatkowej dla firm

You might be interested in …

Jak postęp techniczny wpływa na rynek pracy?

Od kilku lat temat zmian technologicznych i ich wpływu na rynek pracy powraca do szerokiej dyskusji naukowców i analityków. Wynika to z popularyzacji terminu “czwartej rewolucji przemysłowej”, który obejmuje przyspieszające zmiany technologiczne w obszarach takich […]

Amerykanie zaczynają prace nad polskim atomem

Ponad 100 mln zł – taka jest maksymalna wartość umowy pomostowej (ang. bridge contract) podpisanej w środę, 22 lutego, przez Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) oraz amerykański Westinghouse. Atom, ale za co? Najważniejszym wyzwaniem jest znalezienie […]

DB Schenker dostarczy do Polski ubrania z Bangladeszu

Spółka uruchomiła nowe połączenie oceaniczne do portu w Gdańsku. Będzie przewozić odzież wyprodukowaną w krajach Dalekiego Wschodu. DB Schenker uruchomił połączenie oceaniczne z portu w Chittagong w Bangladeszu do Gdańska. Zaspokoi potrzeby klientów importujących towary z krajów takich […]