Maląg: projekt ustawy o 14. emeryturze na początku roku do Rady Ministrów

Projekt ustawy o 14. emeryturze będziemy się starali na początku roku przedłożyć Radzie Ministrów – zapowiedziała w sobotę minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Marlena Maląg

Marlena Maląg

fot. Adam Guz/KPRM

Maląg przypomniała w wywiadzie dla programu Debata TVP Info, że 14. emerytura będzie w tym roku wypłacona obok normalnej waloryzacji świadczeń w marcu i 13. emerytury.

“Przygotowujemy aktualnie projekt ustawy, który będziemy na początku roku starali się przedłożyć Radzie Ministrów, tak żeby – tak jak było w tym roku – od końca sierpnia seniorzy mogli to świadczenie też uzyskać” – zapowiedziała Maląg w wywiadzie.

Podkreśliła, że “seniorów musimy chronić bardzo mocno”. “Dlatego te decyzje już na stałe zostały podjęte, że 14. emerytura będzie wypłacana” – dodała.

Przypomniała, że w 2023 roku najniższa emerytura wzrośnie do blisko 1600 zł.

“Pokazuje to, że troska osoby starsze, osoby potrzebujące jest dla nas bardzo ważna”. Zwróciła uwagę na przywrócenie wieku emerytalnego – 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet.

“Z tym, że to jest przywilej, a nie obowiązek, mogą pójść na emeryturę, ale mogą też pracować i jak pracują, to mają PIT zero” – zauważyła minister rodziny.

Sejm pod koniec października uchwalił nowelizację ustawy o waloryzacji rent i emerytur. Zgodnie z nią, od marca 2023 roku emerytury i renty wzrosną o co najmniej 250 zł. Minimalne świadczenia wyniosą 1588,44 zł.

Według szacunków na przyszłoroczną waloryzację rząd przeznaczy blisko 42 mld zł. W przyszłym roku na konta emerytów i rencistów wpłynie też 13. i 14. emerytura co oznacza, że łącznie na wsparcie finansowe seniorów w przyszłym roku trafi dodatkowe 70 mld zł.

© ℗

Previous Article

FA: Berlin musi zmniejszyć zależność nie tylko od Rosji, ale i od Chin – Puls Biznesu

Next Article

Węgierscy producenci jaj tracą na limitach cen; badają możliwość importu z Polski

You might be interested in …

Ukryte QE pompuje bilans Fedu

Budynek Rezerwy Federalnej (Fed) w Waszyngotnie Fot. Samuel Corum/Bloomberg Zobacz także Nie dalej, jak tydzień temu przygotowywałem artykułOtworzy się w nowej karcie pokazujący, że po kilku miesiącach wzrostu zagregowana suma bilansowa czterech głównych banków centralnych […]

PKB z USA umacnia dolara i poprawia nastroje na rynku

Gospodarka USA jest solidna. Wskazały na to wczorajsze dane PKB. Rewizja za I kwartał zaskoczyła inwestorów. Dodatkowo poznaliśmy lepszy obraz rynku pracy. W rezultacie dolar umocnił się czego konsekwencją był zdecydowany spadek kursu EUR/USD poniżej 1,09. Rentowność 2-letnich […]