Limity emisji metanu na importerów paliw do 2030 r. UE uzgadnia nowe prawo

Alicja Skiba

opublikowano: 2023-11-15 11:02

Unia Europejska osiągnęła w środę porozumienie w sprawie ustawy nakładającej limity emisji metanu na importerów ropy naftowej i gazu ziemnego do Europy do 2030 r.- przekazał w środę Reuters.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Metan jest zaraz po dwutlenku węgla drugim najbardziej szkodliwym dla środowiska gazem cieplarnianym powodującym zmiany klimatyczne. Przedostaje się do atmosfery z nieszczelnych rurociągów i infrastruktury na polach gazowych i naftowych. Szybkie ograniczenie jego emisji w tej dekadzie ma kluczowe znaczenie.

Po całonocnych rozmowach negocjatorzy z państw członkowskich wspólnoty i Parlamentu Europejskiego nałożyli “maksymalne wartości intensywności metanu” do 2030 r. Zasady będą dotyczyły producentów zagranicznych, którzy wysyłają paliwa kopalne do Europy, jak podała w oświadczeniu Rada UE.

Norwegia emituje najmniej

Regulacje importu uderzą prawdopodobnie w głównych dostawców gazu, w tym Stany Zjednoczone, Algierię i Rosję. Moskwa zmniejszyła dostawy do Europy w ubiegłym roku i od tego czasu największym dostawcą gazu rurociągowego jest Norwegia, która jest jednym z najmniejszych emitentów metanu.

Zanim ustawa wejdzie w życie musi zostać ostatecznie zatwierdzona przez Parlament Europejski i kraje UE.

Previous Article

Kilka dni po objęciu władzy przez Tuska Polska uzyska dostęp do milionów euro z funduszy UE

Next Article

KE: po spowolnieniu w tym roku, Polska gospodarka przyśpieszy w latach 2024 i 2025

You might be interested in …

Kurs złota najniższy od końca marca

Cena złota spadła w środę najniżej od siedmiu tygodni i oddaliła się od poziomu 2000 USD, poniżej którego zeszła we wtorek pierwszy raz od 1 maja. Złoto taniało we wtorek w związku z umocnieniem dolara i wzrostem rentowności obligacji USA. Deklaracje […]