Lider rynku fitness ucieka konkurencji. Benefit Systems przejmie część klubów Calypso

Szybko rozwijający się w fitnessie Medicover zwiększył w ubiegłym roku, dzięki akwizycjom, liczbę klubów z 80 do 125. Do lidera ze 170 klubami, wycenianego na GPW na ok. 2,5 mld zł Benefitu Systems (m.in. operatora programu MultiSport), sporo mu nadal brakowało. Dystans się zwiększy za sprawą przejęcia części siłowni Calypso Fitness.

Część klubów Calypso w rękach Benefitu

Benefit rozpoczął w październiku szczegółowy przegląd możliwych działań wobec Calypso Fitness, w której ma 33,3 proc. udziałów (kupionych w latach 2011-14). Powodem były duże wierzytelności Calypso względem Benefitu – pożyczki i dzierżawa sprzętu fitness o łącznej wartości 67,6 mln zł.

Pod marką Calypso działa prawie 50 klubów w ponad 20 miejscowościach, a 16 z nich na sześciu rynkach „o wysokim potencjale dalszego rozwoju biznesowego” trafi w ręce Benefitu. W dwuetapowej transakcji przejmie on prawdopodobnie do końca czerwca siłownie głównie w Trójmieście (7) i Szczecinie (4), ale też dwie w Warszawie i po jednej w Częstochowie, Krakowie i Wrocławiu.

„Przejmowane kluby działają w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach i na trwałe wrosły w infrastrukturę usługową miast. Dobrym przykładem jest chociażby Calypso Galaxy w Szczecinie, zlokalizowane w największym centrum handlowo-rozrywkowym w regionie. W przypadku Trójmiasta nasza baza zwiększy się do 21 klubów, co umożliwi dalszy dynamiczny rozwój oferty w aglomeracji trójmiejskiej, czyli w jednym z najszybciej rosnących i najbardziej perspektywicznych rejonów Polski” – mówi cytowany w komunikacie prasowym Bartosz Józefiak, członek zarządu Benefitu Systems.

Wartość transakcji wyniesie 54 mln zł, z czego 34,3 mln zł przypadnie na zaległe wierzytelności.

186

Tyle klubów fitness będzie miał Benefit Systems po sfinalizowaniu transakcji z Calypso.

Współpraca od lat

Benefit współpracuje z Calypso od początku istnienia programu MultiSport. Już w 2016 r. chciał przejąć sieć, zwiększając udział do 83,4 proc. Oferował za 50,1-procentowy pakiet 81,25 mln zł: 27,5 mln zł w gotówce i 53,8 mln zł we własnych akcjach. Na początku 2018 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) przedstawił zastrzeżenia do tej transakcji, bo uznał, że może ograniczyć konkurencję na polskim rynku.

W reakcji na to Benefit wycofał wniosek i ogłosił inny plan: przejęcie wydzielonej części Calypso. Pierwotnie chodziło o 10 klubów i prawa do dziewięciu lokali, w których będą mogły być otwarte kolejne. Skończyło się na 13 działających siłowniach i pięciu w przygotowaniu. Łączna wartość transakcji sfinalizowanych w 2018 r. wyniosła 69 mln w gotówce z góry i maksymalnie 37 mln zł w latach 2018-21 uzależnione od wzrostu kapitalizacji spółki.

Ostatnią dużą akwizycją Benefitu jest Total Fitness. Za przejęcie 14 klubów, przede wszystkim w Warszawie, zaoferował 75-85 mln zł – w zależności od ich wyników W ciągu trzech kwartałów 2022 r. sieć wypracowała 28 mln zł przychodów i 9,5 mln zł zysku EBITDA.

Benefit znowu w formie:

Benefit znowu w formie:

W ciągu trzech kwartałów 2022 r. Benefit Systems, w którego zarządzie zasiada Bartosz Józefiak, zwiększył przychody z 567,3 mln zł do 1,35 mld zł, a 41,9 mln zł straty operacyjnej zamienił w 138,8 mln zł zysku. To oznacza, że problemy wynikające z pandemicznych lockdownów zostawił za sobą.

MAREK WISNIEWSKI

Previous Article

Na dywidendy największe firmy świata przeznaczyły rekordowe 1,56 bln USD

Next Article

Rosyjskie linie lotnicze miękko lądują, radzą sobie mimo sankcji

You might be interested in …

Deficyt handlowy Turcji gwałtownie wzrósł

W styczniu pogłębił się mocno deficyt handlowy Turcji. W dużej mierze to skutek wysokich kosztów energii, informuje Reuters. Bloomberg Według danych Tureckiego Instytutu Statystycznego, w styczniu 2023 r. choć odnotowano wzrost eksportu, ten jednak nadal pozostawał głęboko […]

Gaz potaniał do blisko 54 euro za MWh

opublikowano: dzisiaj, 16-02-2023, 09:27 Posłuchaj W czwartek ok. godz. 9.00 gaz ziemny w holenderskim hubie TTF w kontraktach na marzec potaniał o 1,49 proc., do 53,90 euro za MWh, a w kontraktach na kwiecień o 1,01 proc., do 54,15 euro za MWh. fot. Adobe Stock W […]