Lewiatan: czeka nas podatkowy nieład

Adobe Stock

– Nowy rok przyniesie przedsiębiorcom kolejne zmiany w podatkach. Większość z nich to korekta przepisów Polskiego Ładu, które weszły w życie w 2022 r. Tym samym sprawdza się scenariusz, o którym mówiliśmy półtora roku temu, że Polski Ład pogrąży w nieładzie polski system podatkowy na wiele lat. Mamy nowy rok i kolejną nowelizację, która zmienia, uchyla, bądź odracza wadliwe rozwiązania.

Uchylone zostaną przepisy o tzw. ukrytej dywidendzie, zmieniony i odroczony do 2024 r. zostanie tzw. podatek minimalny, zmodyfikowane zostaną przepisy odnoszące się do opodatkowania zagranicznych jednostek kontrolowanych, transakcji z podmiotami mającymi siedzibę w rajach podatkowych, dotyczące zaliczenia do KUP kosztów finansowania dłużnego, tzw. polskiej spółki holdingowej, czy estońskiego CIT – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, dyrektor departamentu podatkowego Konfederacji Lewiatan.

W dalszym ciągu przedsiębiorcy borykać się będą z trudnościami związanymi z opłacaniem składki zdrowotnej na zasadach, które zaczęły obowiązywać w 2022 r. Powiązanie składki zdrowotnej z dochodem podatkowym generuje niezliczone problemy z prawidłowym obliczeniem wysokości tej daniny, spowodowało, że wszystkie wątpliwości odnoszące się do ustalenia podstawy opodatkowania są teraz także kłopotem przy określeniu wysokości składki zdrowotnej.

Rok 2023 r. będzie okresem przygotowań do rewolucji w fakturowaniu. Od 2024 r. zacznie obowiązywać tzw. Krajowy System e-Faktur, czyli system teleinformatyczny Ministerstwa Finansów służący do wystawiania, przechowywania i przesyłania faktur. Wdrożenie i przetestowanie tego narzędzia stanowić będzie ogromne wyzwanie dla przedsiębiorców. Wiązać się będzie z koniecznością poniesienia bardzo dużych nakładów pracy i pieniędzy w celu dostosowania systemów fakturowych obecnie używanych w firmach do stosowania wspólnie z KSeF.

– Wciąż niepokoją zapowiedzi związane z wprowadzaniem nowych podatków np. podatku od zysków nadzwyczajnych czy od nabycia i posiadania nieruchomości nieprzeznaczonych na wynajem. Wszelkie próby wpływania na zachowania obywateli poprzez nakładanie nowych podatków, nie osiągają zakładanych rezultatów, szkodzą jedynie gospodarce i rozwojowi kraju, powodują wzrost cen dóbr i usług i ograniczają przedsiębiorczość. Potwierdzeniem tego jest wchodzący w przyszłym roku zakaz amortyzowania lokali mieszkalnych oraz brak możliwości rozliczania na zasadach ogólnych wynajmu prywatnych mieszkań. Ta fiskalna zmiana, mająca na celu uszczuplenie dochodów osób uzyskujących przychody z najmu, spowoduje jeszcze większy wzrost cen najmu i niższą dostępność lokali dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na zakup własnego mieszkania. Zamiana ta dodatkowo wprowadzana jest w najgorszym możliwym momencie, kiedy ceny najmu bardzo mocno wzrastają, ze względu na napływ do Polski obywateli Ukrainy i Białorusi – dodaje Przemysław Pruszyński.

Previous Article

Putin: Rosja jednym z największych dostawców ropy i gazu do Chin

Next Article

12:26 2 minuty temu TUW PZUW: Rafał Kiliński powołany na prezesa na kolejną kadencję Rafał Kiliński pozostaje prezesem TUW PZUW na kolejną kadencję. Rada nadzorcza powołała na nową kadencję również pozostałych członków obecnego zarządu towarzystwa – poinformowała spółka w piątkowym komunikacie. czytaj więcej 12:26 2 minuty temu TUW PZUW: Rafał Kiliński powołany na prezesa na kolejną kadencję Rafał Kiliński pozostaje prezesem TUW PZUW na kolejną kadencję. Rada nadzorcza powołała na nową kadencję również pozostałych członków obecnego zarządu towarzystwa – poinformowała spółka w piątkowym komunikacie. czytaj więcej

You might be interested in …

Amerykańskie akcje w dół. Gwałtowne spadki wielkich spółek

Fot. Daniel Hooper/Unsplash Zobacz także Główne indeksy wahały się podczas poniedziałkowej sesji między spadkami a wzrostami, gdy inwestorzy analizowali implikacje buntu rosyjskich najemników, który wywołał pytania o przyszłość prezydenta Władimira Putina. Akcje wzrostowe miały największy […]

Niezwykłe warsztaty z Olgą Grygier-Siddons w Willi Poranek

Uczniowie konstancińskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dyskutowali z Olgą Grygier-Siddons, byłą wieloletnią szefową PwC w regionie, o planach na przyszłość, grach komputerowych i szukaniu w pracy przyjemności. Po lekturze jednego z lutowych numerów „Pulsu Biznesu” w głowach uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z […]