Lagarde: Europejski Bank Centralny nie skończył jeszcze walki z inflacją

Alicja Skiba

opublikowano: 2023-10-25 19:33

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde powiedziała w środę, że walka o ograniczenie wzrostu cen konsumpcyjnych jeszcze się nie skończyła. Decydentka uważa zarazem, że uda się osiągnąć cel 2 proc. – przekazał Bloomberg.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

“Jeszcze nie skończyliśmy’ – oświadczyła. “Musimy przywrócić inflację do 2 proc. w średnim okresie, taki jest nasz cel i nasza misja w zakresie stabilności cen” – dodała.

Urzędnicy EBC spotkają się w czwartek w Atenach i ogłoszę decyzję dotyczącą stóp procentowych. Rynki i analitycy oczekują wstrzymania się instytucji od kolejnej podwyżki. Lagarde zaznaczyła, że decydenci muszą być “bardzo ostrożni” w monitorowaniu zagrożeń – w tym potencjalnego wzrostu cen ropy naftowej z powodu konfliktu na Bliskim Wschodzie.

“Musimy się przyjrzeć cenom, płacom i jednostkom zysku, by zobaczyć gdzie leży ryzyko” – powiedziała. “Na chwilę obecną jestem przekonana, że jesteśmy na drodze do przywrócenia inflacji do 2 proc.” – podkreśliła.

Previous Article

Michał Kubiak zadzwonił do polskiego siatkarza. Rozbrajający komentarz byłego kapitana kadry

Next Article

Justtag szykuje się na odstawienie ciasteczek

You might be interested in …

RPO walczy o wolność i własność

Areszt tymczasowy bywa stosowany niezgodnie z konstytucją, a w niektórych sprawach funkcjonuje swoiste „domniemanie nieuczciwości” – mówi prof. Marcin Wiącek, rzecznik praw obywatelskich. PB: W jakich sprawach przedsiębiorcy interweniują u Rzecznika Praw Obywatelskich? Marcin Wiącek: […]

Wielka Brytania: nauczyciele zamierzają dołączyć do strajków

Nauczyciele w Anglii i Walii mają w poniedziałek ogłosić akcję strajkową, dołączając do pielęgniarek, pracowników kolei i innych osób w organizowaniu akcji protestacyjnych – podaje agencja Reutersa. Alex Lentati / Zuma Press / Forum Wynik głosowania wśród nauczycieli należących do Unii […]