Kwota wolna przy zaliczkach w PIT nawet od trzech płatników

1 stycznia 2023 r. wchodzą w życie zmiany w PIT, które umożliwiają potrącanie kwoty wolnej od zaliczek na podatek, płaconych nawet przez 3 płatników. Kwota wolna będzie uwzględniana także przy umowie zlecenia.

Adobe Stock

Chodzi o nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którą 1 stycznia 2023 r. zaczną obowiązywać przepisy umożliwiające stosowanie kwoty wolnej w zaliczkach nawet u trzech płatników i przy umowach zlecenia. Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów, wieloetatowcy będą mogli korzystać z kwoty wolnej w zaliczkach nawet u trzech płatników. Możliwość ta będzie dotyczyła również osób na umowach zlecenia – poinformowano.

Według resortu finansów dzięki temu zleceniobiorcy, którzy złożą PIT-2, nie będą niepotrzebnie nadpłacać podatku w zaliczkach i odzyskiwać go dopiero przy rozliczeniu rocznym, kiedy to zwracane są nadpłaty.

„Tym samym od 2023 roku m.in. u zleceniobiorców kwota miesięcznych zaliczek będzie dostosowana do ich rocznego podatku, co skutkować będzie wyższym wynagrodzeniem na rękę już w trakcie roku” – tłumaczy MF.

© ℗

Previous Article

Na rachunkach za prąd rośnie opłata kogeneracyjna

Next Article

MRiT w 2023 r. będzie koncentrował się m.in. na zwiększaniu zasobu mieszkań w Polsce

You might be interested in …

Złoto zdrożało trzeci miesiąc z rzędu

Cena złota rosła na koniec ostatniej sesji stycznia, który jest trzecim z rzędu miesiącem zwyżki notowań kruszcu. We wtorek notowaniom złota sprzyjało słabnięcie dolara i spadek rentowności obligacji po tym jak kolejna ważna miara inflacji, indeks kosztów […]

Chiny odjechały państwom europejskim

W 2022 r. do klientów na świecie trafiło 10,5 mln nowych samochodów elektrycznych i hybrydowych (plug-in), o 55 proc. więcej niż rok wcześniej — wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Siemens Financial Services. Natomiast udział […]