Kurs dolara umacnia się względem innych walut. Euro, funt oraz jen zniżkują

W październiku produkcja biznesowa w USA wzrosła, co oznacza wyjście sektora produkcyjnego z pięciomiesięcznego spadku, a aktywność w sektorze usług nieznacznie przyspieszyła, co świadczy o łagodzeniu presji inflacyjnej. Ostatnie dane sugerują, że amerykańska gospodarka radzi sobie w obliczu wzrostu stóp procentowych, które były częścią działań Rezerwy Federalnej w celu zwalczania inflacji.

Indeks dolara, mierzący siłę dolara w porównaniu do sześciu innych walut, rośnie o 0,6 proc. do poziomu 106,19. Na początku sesji indeks spadł do najniższego poziomu od miesiąca, tj. 105,35.

Dane ankiety wskazały, że aktywność gospodarcza w strefie euro niespodziewanie pogorszyła się w wyniku powszechnego spadku koniunktury w regionie, co zwiększyło obawy o możliwą recesję. W rezultacie kurs euro traci na wartości, spadając o 0,7 proc. i osiągając poziom 1,05975 USD.

Niemiłe wieści przyniosły również dane z Niemiec, gdzie zarówno sektor usług, jak i produkcja doświadczyły spadku, co pogorszyło nastroje na rynkach finansowych.

Kurs dolara w górę względem funta oraz jena

Kurs dolara zyskuje również 0,1 proc. wobec jena, wywołując obawy inwestorów co do możliwej interwencji rządu na rzecz wsparcia japońskiej waluty.

Kurs funta brytyjskiego traci natomiast 0,59 proc. wobec dolara, ponieważ brytyjskie przedsiębiorstwa odnotowały spadek aktywności, a presja kosztowa nadal wykazywała tendencję spadkową.

Previous Article

Kapitalny comeback Barbory Krejcikovej. Magda Linette przegrywa na inaugurację WTA Elite Trophy

Next Article

Sekretarz stanu Blinken: USA odpowiedzą szybko i zdecydowanie na ataki Iranu

You might be interested in …

Leszek Hołda przygotuje Bechtelowi grunt pod budowę elektrowni

opublikowano: 2023-11-02 12:30 Menedżer, znany z branży kolejowej i energetycznej, będzie w Polsce szukał partnerów do realizacji elektrowni jądrowej. Przeczytaj artykuł i dowiedz się: jakie doświadczenie ma Leszek Hołda jakie są jego priorytety we wdrażaniu projektu […]

Czy rower może być kosztem uzyskania przychodu

Rower może być zaliczony do wydatków poniesionych w celu otrzymania przychodu, jeśli jest wykorzystywany na potrzeby i w ramach prowadzonej działalności. W dobie rosnących cen samochodów osobowych i paliwa oraz większej świadomości ekologicznej społeczeństwa coraz więcej właścicieli firm sięga […]

To warto wiedzieć przed sesją na GPW 4 X 2023

opublikowano: 2023-10-04 07:41 Dziesięć rzeczy, które warto wiedzieć przed rozpoczęciem sesji na GPW. Informacje ze spółek, analizy i rekomendacje. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl 1. Dobry wynik drugi miesiąc […]