Kurs dolara silny. Funt i euro stabilne. Sytuacja na rynku walutowym

Indeks dolara, który pomiarowo określa wartość dolara amerykańskiego w stosunku do szeregu innych walut, stabilizuje się na poziomie 106,3. Nastąpiło to po spadku o 0,55 proc. w poniedziałek, kiedy wyhamował ostatni trend wzrostu rentowności w USA. Następnie, we wtorek, indeks ten wzrósł o 0,62 proc., ponieważ wstępny indeks zakupów S&P Global US Composite osiągnął swój najwyższy poziom od lipca. To z kolei może dać Rezerwie Federalnej większą przestrzeń do utrzymania wysokich stóp procentowych.

Kurs euro i funta względem dolara

Kursy euro i funta brytyjskiego utrzymują się na względnie stałym poziomie w relacji do dolara, nie wykazując znaczących zmian w ciągu dnia.

Najważniejszą zmianą dnia była względna siła dolara australijskiego, który zwyżkuje o 0,7 proc. Wartość australijskiego indeksu cen towarów i usług konsumenckich w trzecim kwartale przekroczyła oczekiwania rynkowe, wzrastając o 1,2 proc. To wyraźnie ponad prognozy wynoszące 1,1 proc. i zdecydowanie przewyższa wzrost na poziomie 0,8 proc. z poprzedniego kwartału. Rozwój ten sprawił, że inwestorzy ograniczyli możliwość przyszłego podniesienia stóp procentowych przez Bank Rezerw Australii (RBA) w nadchodzącym miesiącu, co miałoby miejsce po czterech wstrzymaniach stóp procentowych.

Kurs dolara w stosunku do jena

Mocny kurs dolara amerykańskiego utrzymuje jena w okolicach ważnego poziomu 150, a japońska waluta pozostaje na poziomie 149,9 w stosunku do dolara. Inwestorzy obserwowali sytuację z uwagą, oczekując potencjalnych interwencji ze strony japońskich władz. Bank Japonii jest pod presją, aby dostosować kontrolę rentowności obligacji, zwłaszcza w obliczu globalnych wzrostów stóp procentowych. Istnieje dyskusja na temat podniesienia limitu rentowności, który został ustanowiony zaledwie trzy miesiące temu, co miałoby miejsce przed planowanym spotkaniem politycznym w przyszłym tygodniu. Rynek obawia się, że japońskie władze mogą podjąć działania w celu wsparcia swojej waluty, co oznaczałoby, że niedawne wzrosty wartości dolara ponad poziom 150 mogą nie być trwałe.

Previous Article

Analiza poranna – Niepokój płynący z sezonu wyników

Next Article

Mocny wzrost akcji Deutsche Banku. Więcej zysku trafi do akcjonariuszy

You might be interested in …

Develia sfinalizowała przejęcie polskich spółek Nexity

Develia sfinalizowała umowę dotyczącą nabycia 100 proc. udziałów polskich spółek zależnych od Nexity, francuskiej firmy deweloperskiej, za 100 mln euro (ok. 443 mln zł). Transakcję zapowiedziano na początku czerwca. Dzięki niej giełdowa spółka zwiększyła liczbę mieszkań w […]

Bat na drewnianą kontrabandę ze Wschodu

Rosyjska i białoruska sklejka mimo sankcji i ceł okrężną drogą masowo wjeżdża do UE. Bruksela postawiła importowi nową tamę. Oby była skuteczna. Przeczytaj artykuł i dowiedz się: jakie przepisy ograniczają wwóz drewna z Rosji i […]