Kurs dolara pozostaje silny. Funt w dół. Kurs euro obija względem franka

Indeks dolara, który porównuje go z sześcioma głównymi walutami, utrzymuje się na poziomie 106,5, wzrastając o 0,33 proc. w porównaniu do poprzedniego dnia. Szczególnie widoczne były zmiany w stosunku do walut narażonych na zmienność oczekiwań co do globalnego wzrostu. Kurs dolara australijskiego i nowozelandzkiego zniżkuje o 0,6 proc., a wartość dolara nowozelandzkiego osiągnęła najniższy poziom od roku, wynoszący 0,5815 dolara.

Kurs funta w dół względem dolara

Kurs funta brytyjskiego, który zazwyczaj jest podatny na globalne wahania, stracił 0,2 proc. w stosunku do dolara amerykańskiego, spadając do poziomu 1,2118 dolara, podczas gdy euro utrzymało się na pułapie 1,05374 dolara. Oba te kursy były bliskie wielomiesięcznym minimom z początku października.

Prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, miał wziąć udział w dyskusji na temat perspektyw gospodarczych. Wydarzenie to miało miejsce kilka dni przed planowanym posiedzeniem Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w dniach 31 października – 1 listopada. Obecnie wydaje się, że decydenci zgadzają się co do utrzymania stóp procentowych na niezmienionym poziomie na następnym posiedzeniu, ale pozostaje duża niepewność co do przyszłych kroków.

Inni decydenci także stoją przed wyzwaniami. Japonia boryka się z niską wartością jena, a jej główny dyplomata ds. walut powiedział, że choć brak reakcji na nadmierne ruchy walutowe może zaszkodzić gospodarce, to interwencja nie jest preferowana. Kurs dolara wobec jena jest bliski poziomu 150 jenów, który kilka tygodni temu spowodował spadek dolara, choć nie ma jednoznacznych dowodów na interwencję ze strony Japonii.

Kurs dolara w stosunku do jena

Kurs dolara wobec jena może być nadal zależny od tego, czy rentowność obligacji w USA będzie nadal rosnąć szybciej niż rentowność obligacji japońskich. Na rynku europejskim sytuacja jest inna niż w przypadku franka szwajcarskiego, który znacząco się umocnił, wykorzystując obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie.

Kurs euro odbija wobec franka

Kurs euro jest ostatnio nieco silniejszy wobec franka, notując poziom 0,9481, choć dzień wcześniej europejska waluta osiągnęła najniższy pułap od roku na poziomie 0,9449 franka.

Previous Article

UE chce konkurować z chińskim Pasem i Szlakiem. Organizuje własny szczyt

Next Article

Musk radzi „ostudzić oczekiwania co do Cybertrucka”

You might be interested in …

Pora zamykać sprawozdania finansowe

Do końca tego miesiąca przedsiębiorcy podlegający ustawie o rachunkowości muszą sporządzić sprawozdania finansowe za 2022 r. – przypomina Ministerstwo Finansów (MF). Resort raczej nie przedłuży tego terminu, co wyjątkowo zrobił w ubiegłym roku z uwagi […]