Mniej korzystne niż przewidywano dane dotyczące inflacji w USA we wtorek i środę spowodowały zmianę oczekiwań rynku dotyczących tempa obniżania stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, co wpłynęło negatywnie na wartość dolara. W rezultacie kurs amerykańskiej waluty może zanotować drugi co do wielkości spadek w tym roku, zaliczając deprecjację o 1,6 proc. w ciągu ostatnich pięciu dni, co jest jedną z największych tygodniowych obniżek od lipca.
Kurs dolara w dół. Euro zyskuje
Chociaż dane wskazujące na niewielki wzrost w budownictwie jednorodzinnym w USA w październiku krótkotrwało wsparły notowania dolara, to ze względu na istotny wpływ inflacji kurs pozostał niższy. Indeks dolara, który mierzy siłę USD w porównaniu do sześciu głównych walut, spada o 0,23 proc. Kurs euro zyskuje 0,17 proc., osiągając poziom 1,0868 USD po ogłoszeniu danych Eurostatu potwierdzających gwałtowny spadek inflacji w strefie euro w październiku.
Jen się umacnia. Kurs funta także zwyżkuje
Kurs jena pierwszy raz od prawie dwóch tygodni przekroczył granicę 150, umacniając się o 0,75 proc. do 149,61 wobec USD. Kurs funta szterlinga, pomimo słabszych niż oczekiwano danych o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii, rośnie do 1,2418 USD, co oznacza wzrost o 0,10 proc. w ciągu dnia.