Kulczyk wchodzi w materace

Należący do Sebastiana Kulczyka Ciech rusza z produkcją i sprzedażą materaców. To pierwsza działalność chemicznej grupy w segmencie B2C.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W tym tygodniu bydgoska spółka Ciech Pianki rozpoczyna sprzedaż oraz kampanię promującą materace snooovio własnej produkcji. Ma je oferować przede wszystkim za pośrednictwem strony internetowej z bezpośrednią dostawą do klienta oraz we własnych showroomach, które powstaną w galeriach handlowych. Materace będą pierwszym produktem, z którym Ciech wkracza w zupełnie nowy dla siebie segment rynku, czyli B2C.

Bydgoska firma już od pół wieku zajmuje się produkcją bloków i płyt z pianki poliuretanowej (PUR), a także przetwórstwem pianek.

Wyższe marże

— W ciągu ostatnich kilkunastu lat rynek na tyle się zmienił, że poszliśmy w kierunku produkcji bloków i płyt, a dodatkowe moce postanowiliśmy wykorzystać do produkcji materaców, które są produktem o wyższej marży — tłumaczy Michał Budzyński, prezes Ciechu Pianki.

Firma wciąż jednak dysponuje sporymi mocami produkcyjnymi, które postanowiła wykorzystać właśnie do produkcji materaców.

— Idea rozpoczęcia takiej produkcji zrodziła się w 2021 r. na fali związanego z pandemią gigantycznego zainteresowania wyposażaniem domów i mieszkań w nowe meble i różnego rodzaju sprzęty ułatwiające życie. Przeprowadziliśmy badania rynku, z których wynikało, że świadomość działających na nim brandów jest bardzo niska i znajdzie się miejsce dla kolejnych producentów — mówi Piotr Kapuściński z Ciechu, współtwórca konceptu snoovio.

Trzy segmenty

Ciech Pianki postanowił więc wprowadzić własną markę, a w jej ramach materace w trzech segmentach: easy (średnia niższa półka), premium (średnia) oraz exclusive (średnia wyższa). Ich ceny wahają się od prawie 1,4 tys. zł do prawie 4 tys. zł (przeciętnie jest to około 2 tys. zł za sztukę).

Firma liczy na to, że zdobędzie miejsce na rynku m.in. dlatego, że jej materace są wykonane z wysokiej jakości hipoalergicznych materiałów (Ciech Pianki to pierwszy polski producent pianek poliuretanowych, który ma certyfikat ISCC Plus świadczący o zrównoważonym podejściu do produkcji), w tym także surowców pochodzących z recyklingu. Materace snoovio mają też wymienne pokrowce. Firma zapewnia również możliwość przetestowania produktów w ciągu 100 dni od zakupu oraz zwrot, gdyby nie spełniały wymogów klienta.

Niskie nakłady

Ponieważ fabryka w Bydgoszczy dysponowała już odpowiednimi liniami produkcyjnymi, rozpoczęcie nowej produkcji wiązało się z minimalnym nakładem. Największym wydatkiem był zakup maszyny do pakowania materaców. Pokrowce Ciech Pianki zamawia w firmie zewnętrznej, kupuje również opakowania do wysyłki.

— Przy obecnych mocach jesteśmy w stanie produkować kilkanaście tysięcy materaców miesięcznie. Zakładam, że te zdolności wytwórcze wystarczą nam na najbliższe cztery, może pięć lat. Na razie jest za wcześnie, by deklarować, czy zainwestujemy we własną szwalnię, co pozwoliłoby nam samodzielnie wytwarzać także pokrowce — mówi prezes Ciechu Pianki.

Internet i galerie

Sprzedaż materaców ma się odbywać przede wszystkim za pośrednictwem własnej strony internetowej, ale również w zlokalizowanych w galeriach handlowych showroomach snoovio, w których będzie można wypróbować i zamówić produkty.

Kampania marketingowa ma być prowadzona w social mediach. Przez kilka tygodni firma będzie prezentować swój nowy produkt za pośrednictwem YouTube’a, Facebooka, Instagrama i TikToka. Filmy reklamowe będą też pokazywane w multipleksach. Autorzy kampanii liczą na to, że widzowie zainteresują się ofertą prezentowaną w showroomach bezpośrednio po seansie. Twarzą kampanii będzie Michał Koterski, a materiały wideo będą nawiązywać do jednego z filmów, w których wystąpił.

Zagraniczna ekspansja

— Zaczynamy oczywiście od rynku polskiego. Myślimy jednak perspektywicznie i mamy już w planach zagraniczną ekspansję. Zależy nam na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Chcemy być w prawie wszystkich krajach regionu. Wyjście do pierwszych planujemy na przełom lat 2024/25 — mówi Michał Budzyński.

Ciech Pianki to jeden z największych producentów pianek poliuretanowych w Polsce. Ich odbiorcy to najwięksi producenci mebli i materaców w kraju i Europie. Moce wytwórcze bydgoskiej fabryki, która zatrudnia ponad 120 pracowników, to 30 tys. ton pianek rocznie. Od 2020 r. spółka produkuje również certyfikowane i atestowane w Polsce maseczki ochronne klasy FFP2 i FFP3.

Previous Article

Atomowe rozmowy o projektowaniu i pomocy publicznej

Next Article

Długi alimenciarzy jak dwuletni budżet ministerstwa. Skala problemu jest coraz większa

You might be interested in …

Obajtek: Miniony rok zmienił wszystko…

Daniel Obajtek od lutego 2018 r. jest prezesem PKN Orlen. Wcześniej był samorządowcem, szefem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i prezesem Grupy Energa. Jest inicjatorem konsolidacji państwowych spółek sektora energetycznego. W wyniku przejęcia Energi, Lotosu […]

Notowania złota zwyżkują, cena srebra także w górę

Notowania złota zaliczają w czwartek aprecjację, ponieważ nieco słabszy kurs dolara pomógł przeciwdziałać apetytowi na ryzyko napędzanemu przez złagodzenie obaw o światowy system bankowy – podaje agencja Reuters. fot. Andrey Rudakov/Bloomberg Zobacz także Notowania złota zwyżkują podczas czwartkowej […]