Kredytobiorcy odetchną z ulgą. Jest ważna decyzja

Rada Polityki Pieniężnej pozostawia stopy procentowe bez zmian. To już dziesiąty miesiąc z rzędu, w którym nie są one podnoszone.

Komunikat NBP

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej; stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej; stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej; stopa redyskontowa weksli 6,80% w skali rocznej; stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej – przekazano w komunikacie po dzisiejszym posiedzeniu RPP.  

  

“Nie ma zaskoczeń”, “czas na obniżkę stóp”

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej nie wywołała zaskoczenia wśród ekonomistów. – Jest decyzja RPP. Bez zaskoczeń. Stopy bez zmian – podkreślił zespół mBank. 

– Już dziewiąte posiedzenie z rzędu, pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 6,75%. Ostatni cykl zacieśniania był najszybszy i najsilniejszy w historii. Teraz stopy pozostają na szczycie dłużej niż w przeszłości – przypominają eksperci PKO BP. 

– Stopy procentowe bez zmian. Czekamy na komunikat i na jutrzejszą konferencję prasową prezesa Glapińskiego, ale nie oczekujemy istotnych zmian w stosunku do poprzedniego miesiąca. RPP zmierza w stronę obniżek stóp, ale nie będzie chciała oficjalnie ich zapowiadać już teraz – prognozuje Pekao S.A. 

 

– RPP nie zmieniła stóp procentowych. Stopa procentowa wynosi 6,75% – podobnie co w większości krajów regionu. Gospodarki zachodnie kontynuują cykl zacieśniania. W maju stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych i strefie euro wzrosły o 0,25 pkt. proc. – podaje Polski Instytut Ekonomiczny. 

– Rynek kredytów zaczyna stopniowo odbijać. W kwietniu banki udzieliły kredyty mieszkaniowe na 3 mld złotych. To o miliard złotych więcej niż na początku roku, jednak wciąż znacznie mniej niż średnio w poprzednich latach – dodaje instytut.  

Fot. ilustracyjna/Pixabay

Czytaj: 

GW

Previous Article

S&P500 zakończył sesję najwyżej w tym roku

Next Article

Kaucje za plastik, szklane butelki i puszki. Klamka zapadła

You might be interested in …