Kredyt na pierwsze mieszkanie. Buda: 100 mln wydatków w 2023 roku

Do 800 mln zł rocznie będą sięgać dopłaty do kredytów 

Podczas czwartkowej konferencji prasowej minister rozwoju pytany był m.in. o szacunkowy koszt programu Pierwsze mieszkanie – zarówno części kredytowej, jak i oszczędnościowej. Buda poinformował, że w 2023 r. resort przewiduje ok. 100 mln zł wydatków na “Kredyt bezpieczny 2 proc.”.

“Później będzie 800 mln zł corocznie, narastająco, tzn. do 800 mln zł będzie dochodziło kolejne, bo raty będą płacone na rzecz kolejnych kredytobiorców, więc 800 mln zł rocznie dodatkowo co roku przez najbliższe lata to będzie ten koszt” – wyjaśnił szef MRiT.

Przekazał, że pierwsze wydatki związane z wypłatą premii do kont mieszkaniowych mogą pojawić się najszybciej za trzy lata, bo tyle wynosi minimalny okres oszczędzania. “Szacujemy, ostrożnie rzecz biorąc, że pierwsze wydatki w tym zakresie będą w 2026 r. na poziomie 170 mln zł. W perspektywie czasu wartości będą pewnie wzrastały” – powiedział Waldemar Buda.

Zastrzegł, że szacunki są trudne. “Jesteśmy gotowi na poziom finansowania kilkudziesięciu tysięcy kredytów rocznie, 30-40 tys., co wiąże się z wydatkami na poziomie 800 mln zł narastająco w skali roku” – zapewnił. Dodał, że program jest skonstruowany w oparciu o środki budżetowe.

Program Pierwsze mieszkanie 

Program Pierwsze mieszkanie ma ruszyć 1 lipca 2023 r.

“Bezpieczny kredyt 2 proc.” będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc.

Konto mieszkaniowe będzie mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania lub w niewielkim lokalu mieszka z co najmniej dwójką dzieci. Okres oszczędzania na koncie wynosi od 3-10 lat. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie o określonej wysokości) mają gwarantować dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa. Premia ma być równa rocznemu wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego – wybierany ma być wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego. Oszczędności będą oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

Polityka mieszkaniowa to jedno z głównych działań resortu MRiT 

Polityka mieszkaniowa, rozwiązania deregulacyjne dla przedsiębiorców i wspieranie ich w związku z agresją Rosji na Ukrainę – to jedne z najważniejszych aktywności 2022 r. Ministerstwa Rozwoju i Technologii – poinformował w czwartek szef resortu Waldemar Buda.

“Nasza aktywność w ostatnich miesiącach sprowadza się do trzech segmentów. Pierwszy to systematyczne wspieranie przedsiębiorców poprzez wprowadzanie rozwiązań deregulacyjnych ułatwiających kontakt z administracją. Drugi segment, który pojawił się niejako wymuszony, to jest wszystko to, co wydarzyło się i co jest związane z konsekwencjami agresji Rosji na Ukrainę. I ostatni to kwestia polityki mieszkaniowej” – wytłumaczył Buda podczas konferencji prasowej podsumowującej działania MRiT w 2022 roku.

MP

Czytaj dalej: 

Previous Article

Dwie spółki pod szczególną ochroną. Znalazły się na specjalnej liście

Next Article

Gigantyczna kara od UOKiK dla Allegro. O co poszło

You might be interested in …

Import i eksport zbóż z Polski w maju

Do czwartku 25 maja wjechało 16 tys. ton zboża. Dane o kolejnych dniach będę miał niebawem – poinformował 26 maja minister rolnictwa Robert Telus. Wyliczył, że było to 15 tys. ton kukurydzy i 1 tys. […]