Korzystny początek tygodnia dla rynków akcji

Piątkowy, przedświąteczny handel na Wall Street odznaczał się pozytywnym sentymentem do ryzyka. Przemysłowy DJIA wzrósł o 0.5%, a indeks S&P 500 zyskał blisko 0.6%. Z kolei technologiczny Nasdaq zakończył sesję 0.2% powyżej kreski. Opublikowane dane z amerykańskiej gospodarki zdecydowanie wspierały optymizm inwestorów na rynków akcji. W końcu pozytywnie wypadł raport Uniwersytetu Michigan, którego indeks przebił oczekiwania i wzrósł do 59.7 pkt. Natomiast oczekiwania inflacyjne spadły niżej niż spodziewał się tego rynek. Krótkoterminowe do 4.4%, a długoterminowe do 2.9%. Ponadto raport na temat wydatków Amerykanów okazał się być zgodny z oczekiwaniami, inflacja bazowa PCE spadła z 5% do 4.7% r/r. W ujęciu miesięcznym również odnotowano nieznaczny spadek PCE bazowego z 0.3% do 0.2%. Na tym tle szczególnie mocno obsunęła się dynamika wydatków Amerykanów w listopadzie, z 0.9% do 0.1% m/m. Okres okołoświąteczny jest specyficzny na rynkach finansowych w związku z mniejszą aktywnością inwestorów. Dlatego nie należy się spodziewać szczególnej zmienności.

fot. Bloomberg

Wtorkowy poranek wypada korzystnie dla kontraktu terminowego na indeks S&P 500. Ten zwyżkuje o 0.8% do 3 900 pkt. Z kolei niemiecki Dax w podobnym tonie znajduje się w okolicy poziomu 14 100 pkt.

Na rynku walutowym niewiele się dziś dzieje. Eurodolar nieznacznie rośnie do okolic 1.0650, a para GBPUSD utrzymuje się przy rejonie 1.2060. Pozytywne informacje z Chin o luzowaniu kolejnych restrykcji, tym razem dla turystów, pozytywnie wpływają na dolara australijskiego i nowozelandzkiego. AUDUSD kieruje się na północ do 0.6760, a NZDUSD zyskuje na tyle, że powrócił do wyższego obszaru 0.63.

Handel na ropie naftowej z odmiany WTI pozostaje płaski, a cena baryłki znajduje się w okolicy 80 USD. Wtorkowe kalendarium makroekonomiczne nie jest szczególnie interesujące, aczkolwiek warto odnotować publikacje danych z amerykańskiego rynku nieruchomości. Indeks S&P/Case-Shiller dla 10 metropolii powinien wzrosnąć o 7.4% r/r, co byłoby równoznaczne z obniżeniem dynamiki względem września, kiedy indeks ten wzrósł o 9.7% r/r. Z kolei w kwestii indeksu cen nieruchomości według FHFA za październik oczekuje się korekty o 0.6% po tym, jak we wrześniu wskaźnik nieznacznie wzrósł o 0.1% m/m.

© ℗

Previous Article

Niemieckie przedsiębiorstwa spodziewają się jedynie łagodnej recesji

Next Article

ZUS: W 2022 r. wypłaciliśmy 27,2 mld zł na rzecz rodzin

You might be interested in …

Śledczy: tak grupa P. manipulowała na NewConnect

Emisje wielu milionów akcji, posiadanie pakietów po 4,99 proc., transakcje wzajemne, czy ustawiane debiuty – wszystko to, zdaniem prokuratury, towarzyszyło manipulacjom kursami akcji sześciu spółek z małego rynku. Ponad tydzień temu ujawniliśmy, że według prokuratury […]