Kontrakty odreagowują środowe spadki w USA

fot. Michael Nagle/Bloomberg

Wczorajsze notowania zakończyły się relatywnie mocnymi spadkami giełdowych indeksów wraz z odżyciem obaw związanych z recesją. Znów do głosu doszedł strach o przyszłe działania Fed w kontekście stóp procentowych, gdyż już część uczestników rynku twierdzi, że obecne poziomy stawek już zbyt mocno duszą gospodarkę.

Rynki wyceniają obecnie 69 proc. szanse na podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych podczas lutowego posiedzenia FOMC i spodziewają się, że stopy osiągną szczyt na poziomie 4,94 proc. w pierwszej połowie przyszłego roku.

Szacując z zamknięciem środowej sesji główne indeksy zmierzają w kierunku najgorszego roku od 2008 r. Dow Jones traci 9,5 proc., podczas gdy S&P 500 zniżkuje o 20,6 proc. Tymczasem Nasdaq radzi sobie najgorzej, spadając o 34,7 proc.

Dzisiejsze kalendarium danych makro jest bardzo ubogie w odczyty. Jedynym istotnym dla parkietów może okazać się raport z rynku pracy. Poznamy zmianę liczby tzw. nowych bezrobotnych i kontynuujących pobieranie zasiłku dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu. W tym pierwszym przypadku oczekiwany jest niewielki wzrost do 225 tys. z 216 tys. tydzień wcześniej (dane mogą ulec skorygowaniu).

Z kolei dla rynku paliw może mieć pewne znaczenie wpływając na notowania ropy odczyt dotyczący zmiany zapasów surowca w amerykańskiej gospodarce. Prognoza zakłada obniżenie zapasów o 1,6 mln baryłek wobec spadku o niemal 5,9 mln tydzień wcześniej (możliwa korekta).

Ponownie w centrum uwagi handlujących znajdują się papiery Tesli, które odrabiają ostatnie straty. Wczoraj zeszły do najniższego poziomu od pond dwóch lat. Tegoroczna przecena sięga 69 proc.

Z uwagą gracze będą się też przyglądali akcjom Exxon Mobil. Gigant naftowy złożył pozew, kwestionując podatek nadzwyczajny Unii Europejskiej od wysokich zysków energetycznych po inwazji Rosji na Ukrainę.

Na około dwie godziny przed otwarciem handlu na rynku kasowym kontrakty na indeks DJ IA rosły o 0,23 proc. Futures na wskaźnik S&P500 zwyżkowały o 0,43 proc. Z kolei na Nasdaq 100 zyskiwały 0,61 proc.

Previous Article

Hongkong zanotował największy spadek eksportu od prawie 70 lat

Next Article

13:55 12 minut temu Rafineria Gdańska i Unimot znajdą się w wykazie podmiotów podlegających szczególnej ochronie Rafineria Gdańska i Unimot 1 stycznia 2023 r. znajdą się w wykazie podmiotów podlegających szczególnej ochronie – wynika z opublikowanego w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji rozporządzenia Rady Ministrów z podpisem premiera Mateusza Morawieckiego. czytaj więcej 13:55 12 minut temu Rafineria Gdańska i Unimot znajdą się w wykazie podmiotów podlegających szczególnej ochronie Rafineria Gdańska i Unimot 1 stycznia 2023 r. znajdą się w wykazie podmiotów podlegających szczególnej ochronie – wynika z opublikowanego w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji rozpor

You might be interested in …

Indie przejmą część chińskiego popytu na surowce

opublikowano: 2023-08-03 13:27 Inwestorzy obawiali się, co stanie się z cenami ropy czy węgla, gdy Chiny zmniejszą zapotrzebowanie. Jak wynika z prognoz ANZ Banking Group, na ratunek pospieszą nienasycone Indie. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego […]