Konsumenci nadal oczekują wyższej inflacji niż cel EBC

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

opublikowano: 2023-09-05 11:56

Konsumenci ze strefy euro uważają, że inflacja będzie wyższa niż przyjęty przez Europejski Bank Centralny cel. Może to wpłynąć na decyzję odnośnie poziomu stóp procentowych jaka zapadnie podczas przyszłotygodniowego posiedzenia EBC.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez EBC, konsumenci nie zmieniają swoich przekonań odnośnie inflacji. W lipcu ich oczekiwania na kolejne 12 miesięcy nie uległy zmianie i nadal oscylują na pułapie 3,4 proc. wobec docelowego poziomu EBC ustalonego na 2 proc. W dłuższej perspektywie, obejmującej trzy lata oczekiwania wzrosły z 2,3 do 2,4 proc.

Tymczasem ostatnie oficjalne dane o inflacji w sierpniu pokazały, że w ujęciu bazowym (nie obejmującym poddające się mocnym wahaniom ceny żywności i energii) presja cenowa spowolniła, zaś w ogólna CPI pozostała na niezmienionym poziomie. W obu przypadkach wyniosła 5,3 proc. i znacznie przekraczała cel instytucji.

Wyhamowanie inflacji bazowej jest bardzo pożądane przez bank centralny, gdyż może sugerować, że zakotwiczenia inflacji w gospodarce nie jest tak mocne jak ostrzegano.

Obecnie rynki wyceniają na około 25 proc. szanse, że na najbliższym posiedzeniu stopy wzrosną do poziomu 4 proc.

Badanie EBC pokazało także, że konsumenci słabiej oceniają też sytuację całej gospodarki Eurolandu. Spodziewają się, że w okresie kolejnych 12 miesięcy, PKB skurczy się o 0,7 proc. wobec 0,6 proc. prognozowanych poprzednio.

Previous Article

AT w PB odc. 48: XTB, Dadelo, CD Projekt, Pekao, CCC i in.

Next Article

Analiza poranna – Świat się kręci także bez Ameryki

You might be interested in …

Raport: Liczba użytkowników bankowych aplikacji mobilnych

Wojciech Boczoń wboczon opublikowano: 2023-09-07 10:59 Liczba użytkowników bankowych aplikacji mobilnych na koniec II kwartału 2023 r. wynosiła już 22,4 mln – wynika z danych zebranych przez „Puls Biznesu”. W okresie od kwietnia do czerwca użytkownicy […]

Notowania ropy spadły o 7 proc. w ciągu tygodnia

Ceny ropy naftowej spadły o 7 proc. w ciągu tygodnia, sprowadzając globalny benchmark ropy Brent poniżej 80 USD za baryłkę, podczas gdy ropa WTI, czyli West Texas Intermediate, spadła do 70 USD po tym, jak znakomity raport dotyczący zatrudnienia w USA za styczeń […]