Projekt budżetu został przedstawiony w kontekście obaw o możliwą recesję, ze spadkiem produkcji przemysłowej i utrzymaniem się wysokich stóp procentowych na poziomie 4 proc. Niemniej jednak, rząd podkreśla swoją rolę jako “kręgosłupa” europejskiej obrony, zwłaszcza po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r. Zobowiązał się również do wspierania Kijowa i zwiększenia wydatków wojskowych do docelowego poziomu NATO wynoszącego 2 proc. PKB.
Część dodatkowych wydatków ma być przeznaczona na uzupełnienie arsenału niemieckiego wojska, które dostarcza broń dla Ukrainy. Projekt budżetu, który trafił do agencji Reuters, będzie rozpatrywany przez parlament w tym tygodniu, a jego przyjęcie planowane jest na początek grudnia.
Nowy budżet przewiduje także zwiększenie wydatków o 788 mln EUR na poprawę efektywności energetycznej budynków. Ponadto środki zostaną przeznaczone na dotacje dla przedsiębiorstw energochłonnych w wysokości blisko 3,9 mld EUR. Koalicja Scholza uzgodniła wcześniej pięcioletni pakiet wsparcia, mający chronić przemysł przed wysokimi cenami energii elektrycznej.
Minister finansów, Christian Lindner, przewiduje konieczność nowego zadłużenia na poziomie około 16,6 mld EUR, jednak utrzymuje budżet w ramach zapisanego w konstytucji hamulca zadłużenia. Rząd stoi przed wyzwaniem, gdyż sąd ma w tym tygodniu orzec, czy można przeznaczyć 60 mld EUR pozostałych z finansowania nadzwyczajnego podczas pandemii na inicjatywy ekologiczne. Negatywne orzeczenie mogłoby zakłócić plany finansowe i wystawić na próbę jedność trójstronnej koalicji Scholza.