Koleje Litewskie rozpoczęły transportowanie węgla do Polski

LTG Cargo, spółka transportu towarowego Grupy Kolei Litewskich (LTG), rozpoczęła transportowanie węgla do Polski z portu w Kłajpedzie. Pierwszy pociąg już wyruszył – informuje w poniedziałek LTG. Zakłada się, że miesięcznie do Polski nową trasą będzie przewożone około 5 tys. ton węgla.

fot. AdobeStock

“Na zlecenie polskiego państwowego importera węgla ładunki będą przewożone z portu w Kłajpedzie do Trakiszek, skąd LTG Cargo Polska przetransportuje je do Białegostoku, a następnie partnerzy dostarczą węgiel do Braniewa w północno-zachodniej Polsce” – czytamy w komunikacie LTG.

Egle Szime, dyrektor generalny LTG Cargo wskazuje w komunikacie, że “zarówno firma, jak i rynek w regionie aktywnie dywersyfikują trasy logistyczne i szukają alternatywnych dróg, aby ominąć Rosję i Białoruś”.

“Polska importuje obecnie węgiel przez swoje porty. Jednak zwiększony popyt zachęca do poszukiwania nowych kierunków przeznaczenia, w tym do wysyłania ładunków z portu w Kłajpedzie przez Litwę” – zaznacza w komunikacie Szime podkreślając, że “przygotowaliśmy się do tego projektu bardzo szybko, zaledwie w ciągu kilku miesięcy”.

Zakłada się, że nową trasą do Polski będzie przewożone około 5 tys. ton węgla miesięcznie, a w przyszłości wolumeny te mają wzrosnąć; poszukiwane są również rozwiązania umożliwiające transport węgla z Kłajpedy przez terminal intermodalny w Kownie.

© ℗

Previous Article

40 proc. niemieckich firm oczekuje spadku obrotów

Next Article

Spadły oczekiwania wobec Fed

You might be interested in …

Morgan Stanley: docelowa stopa EBC powinna wynieść 4 proc.

Amerykański bank inwestycyjny Morgan Stanley uważa, że władze monetarne strefy euro będą musiały podnieść stopy procentowe mocniej niż wcześniej zakładano. Inflacja nie odpuszcza i istnieje ryzyko jej utrwalenia na wysokim poziomie, oceniają eksperci banku, na których powołuje się Reuters. […]

Prezes NBP: w Polsce odczujemy hamowanie gospodarki bardzo mocno

Adam Glapiński MARCIN BANASZKIEWICZ / FotoNews / Forum Zobacz także Prezes Narodowego Banku Polskiego podkreślił na czwartkowej konferencji prasowej, że “w Polsce odczujemy to hamowanie gospodarki bardzo mocno, zarówno w postaci spowalniającego się wzrostu gospodarczego […]

Giełdowe spekulacje rozpalają inwestorów

Nieco ponad rok temu popularne było wyjaśnienie, że ruchy spekulacyjne na polskiej giełdzie wynikają z nadmiaru gotówki inwestorów, którzy skumulowali ją w okresie pandemii. Ponadto koniunktura sprzyjała brawurze i dawała zarobić nawet tym, którzy decyzje […]