Katar dostarczy włoskiemu ENI ogromne ilości LNG

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

opublikowano: 2023-10-23 09:25

QatarEnergy podpisał z włoskim koncernem ENI długoletnią umowę na dostawę skroplonego gazu ziemnego LNG. To trzeci tak duży kontrakt kraju znad Zatoki Perskiej w tym miesiącu zawarty z europejskimi firmami, informuje Bloomberg.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W ramach współpracy założona przez oba podmioty spółka joint venture zacznie od 2026 r. dostarczać 1,5 mld m2 LNG rocznie do pływającego terminalu importowego zlokalizowanego w Piombino we Włoszech. Umowa została zawarta na 27 lat.

Ogłoszony w poniedziałek kontrakt, jest trzecim jaki w październiku Katar zawarł z firmami działającymi na europejskim rynku. Wcześniej podobne umowy zostały podpisane z TotalEnergy i Shell.

Katar, bardzo mocno konkuruje ze Stanami Zjednoczonymi i Australią o miano największego na świecie dostawcy LNG. Jego oferta stała się bardziej atrakcyjna po tym, jak Europa została zmuszona do priorytetowego traktowania bezpieczeństwa dostaw surowców energetycznych po rozpętanej pod koniec lutego 2022 r. rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Kolejnym czynnikiem zwiększającym zainteresowanie LNG jest polityka klimatyczna Unii Europejskiej zakładająca osiągnięcie do 2050 r. zerową emisję netto. W okresie przejściowym do całkowitego odejścia od paliw kopalnych wzrosnąć ma wykorzystanie LNG.

Previous Article

Rynek wart 11 mld zł przechodzi cyfrową rewolucję. Weteran branży ochrony pomoże zarobić na tym nowemu graczowi

Next Article

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

You might be interested in …

Jeep szybszy niż Izera

Pierwszy polski samochód elektryczny już jest produkowany. Nie nazywa się jednak Izera, lecz Avenger. I ma dla was spalinową niespodziankę. Jeep do miasta: Avenger ma niewiele ponad 4 m długości. W wersji elektrycznej pojemność bagażnika to […]