Jordan: SNB nie zawaha się przed dalszym zacieśnieniem polityki monetarnej

Jordan, którego cytuje agencja Reuters powiedział, że oczywiście decydujące znaczenie będą miały dane makro i prognozy, ale jeśli decydenci uznają, że konieczne jest dalsze zaostrzanie warunków, nie zawahają się przed kolejnym podniesieniem ceny pieniądza. W grę wchodzić może podwyżka stóp lub ewentualnie inne dostępne narzędzia.

Stabilność cen wcale jeszcze nie jest zagwarantowana i nie mamy w tym kontekście pewności. Dlatego nie zawahamy się jeszcze bardziej zaostrzyć polityki pieniężnej, jeśli zajdzie taka potrzeba – stwierdził szef SNB.

Jordan przyznał, że obecnie prace banku centralnego są mocno utrudnione, gdyż ciężko jest zbilansować czynniki ryzyka związane z inflacją i stopami procentowymi. Przy spadającej dynamice wzrostu cen i wyższych stawkach, znacznie trudniej jest zrównoważyć ryzyko nadmiernego zacieśnienia polityki pieniężnej z ryzykiem zbyt łagodnego nastawienia.

Patrząc na inflację być może deklaracje Jordana mogą okazać się na wyrost i traktować je należy jako swoiste zabezpieczenie. W październiku bowiem inflacja CPI utrzymała się na poziomie 1,7 proc. w ujęciu rocznym, takim jak we wrześniu, co oznacza, że od pięciu miesięcy pozostaje w docelowym przedziale SNB, ustalonym na 0 do 2 proc.

Podczas wrześniowego posiedzenia, SNB nie dokonał zmian w poziomie stóp procentowych. Referencyjna stawka wynosi 1,75 proc. choć zaznaczył, że nie można wykluczyć dalszego zaostrzenia. Kolejne posiedzenie zaplanowane jest na 14 grudnia.

Previous Article

Kakao najdroższe od 45 lat, PLN najmocniejszy względem JPY od 15 lat

Next Article

Szwedzka inflacja rośnie wolniej niż oczekiwano

You might be interested in …

Kongsberg Maritime otwiera centrum R&D

Norweska grupa, która pracuje dla firm z m.in. branży morskiej, obronnej i lotniczej, zatrudni w Szczecinie 60 osób. Kongsberg Maritime Poland, spółka, która opracowuje technologiczne systemy i rozwiązania dla klientów z branży morskiej, obronnej, lotniczej, naftowo-gazowej i OZE, rozbuduje […]

Pożary kosztowały Europę ponad 4 mld EUR

Oskar Nawalany [email protected] opublikowano: 2023-09-04 13:57 W tym roku pożary spowodowały straty na kontynencie europejskim w wysokości około 4,1 mld EUR (4,43 mld USD). Przyczyną były ekstremalne upały, które nawiedziły obszar Morza Śródziemnego od Grecji po […]