Jakie wyzwania niesie praca hybrydowa

Pracownicy nie chcą wracać do biur. Dlatego 92 proc. firm umożliwia łączenie wykonywania obowiązków służbowych stacjonarnie i na home office.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie plusy, a jakie minusy ma praca hybrydowa
  • w jaki sposób zminimalizować negatywny wpływ tego modelu pracy na funkcjonowanie organizacji
  • co jest istotne dla firm przy wprowadzaniu tego wariantu pracy

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Praca zdalna i hybrydowa stała się już normą, a 73 proc. menedżerów twierdzi, że ich organizacje uważają obecnie wdrożony model pracy za optymalny – wynika z raportu Hybrid and Beyond opublikowanego przez Colliers. Wskaźnik ten w porównaniu z 2022 r. znacznie wzrósł – wtedy wynosił 55 proc.

Jednocześnie firmy starają się równoważyć pracę zdalną i stacjonarną, zachęcając pracowników do powrotu do biura – 64 proc. już teraz podejmuje takie inicjatywy, a kolejne 9 proc. planuje ich wprowadzenie. Jednak, jak się okazuje, nie jest to proces łatwy. Dlaczego? Pracodawcy zachęcający do powrotu napotykają opór ze strony pracowników – wzrósł on w ciągu roku z 66 proc. do 79 proc. Dlatego już w 92 proc. firm wdrożona została mieszana forma pełnienia obowiązków.

– Biorąc pod uwagę to, jak bardzo hybrydowy model pracy zadomowił się w naszej codzienności, szczególnie w mentalności pracowników, organizacje powinny raczej skupić się na dostosowaniu do niego swojej działalności, zamiast dążyć do powrotu do tradycyjnych rozwiązań – radzi Dorota Osiecka, partnerka w Colliers i dyrektorka platformy Colliers Define.

Negatywny wpływ

Dane z raportu Hybrid and Beyond wskazują, że praca hybrydowa wiąże się z wyzwaniami. Jakimi? Aż 70 proc. respondentów zwróciło uwagę na spadek poczucia przynależności do zespołu. Z kolei 52 proc. zauważyło pogorszenie przepływu informacji w działach i między nimi na poziomie operacyjnym, a 48 proc. stwierdziło, że praca zdalna negatywnie wpływa na współpracę.

– Dobrym pomysłem, aby zminimalizować negatywny wpływ hybrydowego modelu pracy na działalność organizacji, może być przeprowadzenie badań w celu zidentyfikowania zespołów, które skutecznie radzą sobie z wyzwaniami pracy zdalnej. Ich doświadczenia i wdrożone sposoby działania mogą być bowiem wykorzystane do udoskonalenia modelu pracy hybrydowej w całej organizacji – radzi Grzegorz Rajca, psycholog organizacji, ekspert Colliers Define ds. środowiska pracy i zarządzania zmianą.

Klucz do sukcesu

Hybrydowy model pracy stawia przed kadrą zarządzającą wyzwania związane z dostosowaniem logistyki zatrudnienia, wykorzystywanych narzędzi i technologii, a także metod skutecznego zarządzania i rozwijania umiejętności menedżerskich. Obok licznych korzyści płynących z elastyczności są też potencjalne pułapki – zanik poczucia przynależności, bariery w komunikacji czy ryzyko wypalenia. Z tego względu firmy powinny angażować pracowników w dialog, monitorować wskaźniki ryzyka i być gotowe na szybkie zmiany w odpowiedzi na wykryte problemy.

– Niezależnie od tego, czy pracownicy pracują zdalnie jeden dzień w tygodniu czy trzy, skuteczne wdrożenie hybrydowego modelu pracy oznacza zmianę sposobu funkcjonowania organizacji i dostosowanie go do nowej rzeczywistości. Kluczowa jest obecnie umiejętność sprawnego zarządzania modelami pracy i elastyczność w stosowaniu nowych rozwiązań, indywidualnie dopasowanych do celów firmy, sposobu pracy i oczekiwań pracowników – podkreśla Dorota Osiecka.

Previous Article

Kiedy możesz skorzystać z mechanizmu IP Box

Next Article

Gwarna między sanacją a upadłością

You might be interested in …

Lodowiec korupcji wcale nie topnieje

Zasadnie upamiętniono 30-lecie jednolitego rynku, który jest równy wiekiem Unii Europejskiej – powstał wraz z jej utworzeniem w trybie przekształcenia Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Właśnie jednolity rynek powszechnie jest uważany za jedno z kilku największych osiągnięć […]

Ceny nowych aut rosną wolniej

Nowe samochody drożeją z miesiąca na miesiąc, jednak tempo wzrostu cen spada kolejny miesiąc. Przeczytaj artykuł i dowiedz się: ile na nowy samochód przeznaczali średnio w lipcu klienci indywidualni, a ile flotowi ceny których aut […]

Długa lista problemów spółki z GPW. Zysk w dół, kurs też

opublikowano: 2023-09-26 11:33 Notowania Eurotela, dystrybutora elektroniki, notowanego na GPW, mocno spadają po publikacji wyników za I półrocze 2023. Spółka tłumaczy ich pogorszenie m.in. inflacją i wyższymi stopami procentowymi. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz […]