Jakie trendy królują w e-commerce

Najliczniejszą grupę użytkowników sklepów internetowych stanowią osoby w wieku 35-44 lata, wśród których dominują kobiety – czytamy w najnowszym raporcie „Trendy na rynku e-commerce w Polsce“ przygotowanym przez Ceneo. W zakupach online wzrasta udział pokolenia silver (osób 55+) – obecnie stanowią oni już 21,3 proc. wszystkich klientów e-sklepów. Co więcej, transakcje silversów rosły w tym roku sukcesywnie z miesiąca na miesiąc – zaczynając od 18 proc. w styczniu, a kończąc na 24 proc. we wrześniu. Również w tym przedziale wiekowym częściej kupują kobiety (stanowią one 12,6 proc wszystkich e-klientów) niż mężczyźni (8,7 proc.).

Co i jak kupujemy

Klientom zależy na szybkości i wygodzie podczas zakupów w sieci, dlatego od kilku lat coraz chętniej do tego celu używają urządzeń mobilnych. W 2023 r. ich udział w zakupach stanowił 63 proc. Można też zauważyć tendencję dotyczącą terminu zakupu – najwięcej zamówień jest dokonywanych na początku tygodnia.

Co najchętniej kupują internauci? Podobnie jak w ubiegłym roku, w zakupach online królują branże: budowa i remont (11,9 proc.), zdrowie (8,3 proc.) oraz dom i wnętrze (8,1 proc.). Z kolei największy wzrost zainteresowania widoczny jest w kategoriach telefony i akcesoria (+2,5 p.p.), komputery (+1,2 p.p.) oraz ogród (+0,9 p.p).

Jaką formę dostawy preferują e-konsumenci? Największym ich zainteresowaniem w pierwszych trzech kwartałach 2023 r. cieszyły się przesyłki kurierskie – za ich pośrednictwem wysyłane było aż 52,6 proc. paczek. Z kolei 40,2 proc. artykułów kierowanych było do punktów odbioru, a podium zamyka odbiór osobisty, który dotyczy 4 proc. zamówień. Silversi także stawiają na kurierów – na ten sposób dostawy decyduje się aż 70 proc. z nich. Natomiast co czwarty internauta w wieku 55+ wybiera odbiór w punkcie.

Jeśli chodzi o regulowanie należności za zakup, najpopularniejsze były szybkie płatności – ponad 60 proc. wszystkich zamówień. Dalej plasowała się płatność przy odbiorze, którą wybierał jeden na czterech użytkowników.

Sztuczna inteligencja w zakupach

Czy konsumenci korzystają ze wsparcia AI podczas surfowania po e-sklepach? Z raportu Ceneo wynika, że 76,2 proc. kupujących jeszcze nie używało tego rozwiązania do podejmowania decyzji zakupowych. Jeśli już ankietowani mieliby brać pod uwagę podpowiedzi sztucznej inteligencji jako asystenta zakupowego, woleliby robić to w przypadku niewielkich kwot – do 50 zł.

Chętniej z dobrodziejstw sztucznej inteligencji korzystają sprzedawcy. Posiłkują się nią w tworzeniu opisów ofert (47,9 proc.) oraz przy tworzeniu treści do komunikacji z klientami (17 proc.). Z kolei 9,1 proc. sprzedających wykorzystuje AI w formie chatbota.

Previous Article

Dorywczy personel ratuje Black Week

Next Article

Bezpłatna pomoc w rozwoju MŚP

You might be interested in …

Lewiatan: konsumpcja ostro hamuje

Mamy pierwszy minus w nowym roku. Sprzedaż detaliczna zgodnie z naszymi prognozami spadła poniżej zera. To pierwszy taki wynik od lutego 2021 r. W styczniu w relacji rocznej sprzedaż zmniejszyła się o 0,3%. To efekt ubożenia społeczeństwa, a trzeba […]