Jaki odsetek kontrahentów nie dotrzymuje obietnic

Uczciwość jest ważna w relacjach biznesowych. Przedsiębiorcy chcą mieć pewność, że mogą zaufać swojemu kontrahentowi i że dostaną to, za co zapłacili, w ustalonym terminie. Inni oczekują wynagrodzenia za wykonaną usługę. Niestety, jak pokazuje praktyka, wiele firm nie dotrzymuje swoich obietnic. Z najnowszego badania „Zaufanie w biznesie”, które zostało przeprowadzone przez TGM Research na zlecenie Rzetelnej Firmy wynika, że prawie połowa ankietowanych przedsiębiorstw (43 proc.) doświadczyła w ostatnich sześciu miesiącach nieuczciwości ze strony swoich kontrahentów.

Branże dużego ryzyka

Nierzetelnych kontrahentów można spotkać w każdej branży. Jednak, jak pokazuje badanie, największe problemy z nimi mają branże budowlana (63 proc.) oraz transportowa (51 proc.).

Natomiast 57 proc. firm nie doświadczyło w ostatnich sześciu miesiącach nieuczciwości ze strony partnerów biznesowych. Wśród nich są przede wszystkim przedsiębiorstwa usługowe (65 proc.), produkcyjne (61 proc.) i handlowe (51 proc.).

– Fakt, że aż 43 procent ankietowanych doświadczyło nieuczciwego zachowania ze strony swoich kontrahentów, sugeruje, że problem nierzetelności nie jest marginalny, a takie praktyki wciąż występują w wielu branżach i firmach. Nieuczciwość wydaje się mieć swoje preferowane sektory. Budownictwo i transport mają do czynienia z większym ryzykiem nieuczciwych praktyk. W tych branżach, gdzie operacje są często złożone i oparte na współpracy z wieloma partnerami, istnieje większe ryzyko konfliktów związanych z terminami, płatnościami i jakością usług – mówi Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów.

Co doskwiera firmom

Jak najczęściej objawiał się ten brak rzetelności? Przedsiębiorcy wskazują głównie na nieterminową realizację usług (35 proc.), opóźnione faktury (34 proc.) oraz utrudniony kontakt (31 proc.). Na ten ostatni problem narzeka przede wszystkim branża handlowa (36 proc). Natomiast dla przedsiębiorstw transportowych największym zmartwieniem jest brak rzetelności płatniczej. Z badania wynika, że aż 71 proc. ankietowanych z tego sektora zmaga się z nieterminowym opłacaniem faktur przez kontrahentów.

Przedsiębiorstwa produkcyjne najczęściej narzekają na wątpliwą jakość otrzymywanych produktów (39 proc.). Z kolei problemem często wskazywanym przez firmy usługowe jest wydłużający się termin realizacji usług (46 proc.).

Problem z nierzetelnymi klientami mają firmy każdej wielkości. Mikroprzedsiębiorstwa najczęściej narzekają na nieterminową realizację zleceń (35 proc.) i przeterminowane płatności (34 proc.). Jakie problemy mają małe przedsiębiorstwa? Z badania wynika, że najczęściej borykają się z kłopotem utrudnionego kontaktu z kontrahentami (38 proc.) i nieterminowymi realizacjami z ich strony (36 proc.).

Previous Article

NATO intensyfikuje patrole na Morzu Bałtyckim w związku z uszkodzeniami infrastruktury podmorskiej

Next Article

Jak uniknąć kar dotyczących KSeF

You might be interested in …

Na europejskim rynku akcji flauta

Brak sesji w USA w czwartek i tylko skrócona w piątek skutkuje zmniejszoną aktywnością inwestorów w Europie. Nastroje popsuła wiadomość o wzroście rentowności obligacji USA w piątek rano. Nie poprawiło ich również potwierdzenie przez urząd […]

Chiny zainwestują 11 mld USD w rozwój energii odnawialnej

Chiny rozpoczęły realizację projektu związanego z rozbudową zielonych źródeł energii w Mongolii Wewnętrznej. Wartość przedsięwzięcia wyceniono na 11 mld USD, pisze Bloomberg. fot. Eric Thayer/Bloomberg Zgodnie z treścią oświadczenia opublikowanego przez grupę China Three Gorges, projekt zlokalizowany będzie […]

Na amerykańskich rynkach akcji dalszy ciag wzrostów

Na amerykańskich rynkach akcji nadal utrzymuje się popyt. Inwestorzy wierzą, że kryzys bankowy z ostatnich tygodni dobiegł końca. Umocniła ich w tym sekretarz skarbu Janet Yellen, która we wtorek mówiła o stabilizacji sytuacji i deklarowała […]