Jaki kod działalności dla copywritera

Zakładając firmę należy wybrać odpowiedni kod PKD. Jaki będzie odpowiedni dla copywritera: działalność agencji reklamowych, artystyczna i literacka działalność twórcza, a może inny?

Copywriter to coraz chętniej wykonywany zawód – nie bez powodu, w ten sposób można pracować go z dowolnego miejsca i w dowolnych godzinach, co przy odpowiednim wysiłku może przynieść spore dochody. Ten zawód polega na tworzeniu unikalnych treści o różnym przeznaczeniu – między innymi haseł i sloganów reklamowych, wpisów na blogi, artykułów sponsorowanych oraz tekstów na strony internetowe. Co do zasady jest możliwość prowadzenia firmy copywriterskiej w ramach działalności nierejestrowanej, ale jeśli przedsiębiorca chce osiągać większe zyski – tj. powyżej 1505 zł miesięcznie, konieczne jest jej zarejestrowanie.

Wykonywanie tego zawodu nie wymaga od przedsiębiorcy ukończenia żadnych specjalistycznych kursów ani studiów kierunkowych – wystarczy dobra znajomość języka polskiego i umiejętność tworzenia tekstów pod SEO, czyli zwiększających widoczność strony internetowej w wynikach wyszukiwarki z powodu użycia określonych słów kluczowych.

Copywriter decydujący się na prowadzenie firmy musi wybrać odpowiedni kod Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). Jednak żadna z sekcji nie opisuje bezpośrednio usług copywriterskich, co może sprawiać przedsiębiorcom problem. Wszystko zależy od rodzaju redagowanych tekstów i ich przeznaczenia. Najczęściej zastosowanie będą miały kody 73.11.Z – czyli działalność agencji reklamowych oraz 90.03.Z – artystyczna i literacka działalność twórcza.

Jeśli copywriter zamierza świadczyć usługi związane z korektą tekstów, powinien wybrać kod 18.13.Z. Natomiast dostarczanie materiałów prasowych do mediów to kod 63.91.Z, a tłumaczenia tekstów marketingowych realizowane przez copywritera powinny być oznaczone kodem 74.30.Z.

© ℗

Previous Article

Opóźnienie w dostawie: skutki dla sprzedających

Next Article

Czy rower może być kosztem uzyskania przychodu

You might be interested in …

Żabka wypływa na pozasklepowe wody

Żabka jaka jest, każdy widzi — i wielu ma na nią apetyt, wliczając najważniejsze osoby w państwie. Jesienią ubiegłego roku zamieszanie medialne wywołał Jarosław Kaczyński, który mówił publicznie, że „te sklepy być może zostaną odkupione”, […]

Szwedzka gospodarka powróci do wzrostu w przyszłym roku

Duński bank przewiduje, że bieżący rok Szwecja zakończy spadkiem PKB o 0,2 proc. Spowodowane to będzie rosnącymi kosztami kredytów oraz kryzysem na rynku budownictwa mieszkaniowego. Jednak przyszły rok, zdaniem Danske Bank, ma wyglądać już dużo […]