Jak uniknąć kar dotyczących KSeF

MŚP, które są zwolnione z VAT, będą miały obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) od 1 stycznia 2025 r. Natomiast pół roku wcześniej system będzie obligatoryjny dla VAT-owców.

– Jednym z największych wyzwań dla MŚP dotyczących wprowadzenia obowiązkowego e-fakturowania jest odpowiednie przygotowanie technologiczne. Pracują nad nim zarówno jednostki rządowe, jak i producenci narzędzi wspierających codzienną pracę księgowych i biur rachunkowych. Integracja tych systemów jest niezbędna, aby przedsiębiorstwa płynnie przeszły na wystawianie i pobieranie faktur ustrukturyzowanych – podkreśla Krzysztof Wojtas, prezes SaldeoSmart, firmy specjalizującej się w rozwiązaniach księgowo-kadrowych dla MŚP.

Lepsza kontrola finansów

Anita Gołębiewska, dyrektor zarządzająca Ogólnopolskiej Sieci Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR), również uważa, że wdrożenie KSeF dla wielu firm może sprawić spore trudności.

– Ale system oferuje dla przedsiębiorców także wiele korzyści, w tym m.in. oszczędność czasu i lepszą kontrolę finansów. Dzięki automatycznemu księgowaniu dokumentów, możliwości natychmiastowego rozliczania operacji bankowych i wygodnemu dostarczaniu faktur do klientów przedstawiciele biznesu będą mogli bardziej skoncentrować się na rozwoju działalności firm – zaznacza Anita Gołębiewska.

Z najnowszego badania OSCBR wynika, że przedstawiciele biur rachunkowych mają sporo obaw przed wdrożeniem systemu. Prawie 60 proc. z nich uważa, że ich klienci nie mają narzędzi do fakturowania zgodnych z KSeF. Tylko ok. 13 proc. respondentów twierdzi, że przedsiębiorcy są gotowi do wdrożenia nowych rozwiązań. Natomiast 27 proc. przedstawicieli badanych biur rachunkowych nie ma w tej sprawie zdania.

OSCBR przygotowała pod patronatem Ministerstwa Finansów (MF) program „Bądź gotowy na KSeF”. Oferuje on biurom rachunkowym darmowe szkolenia przygotowujące do wdrożenia systemu.

– Chcemy dotrzeć do przedsiębiorców poprzez biura rachunkowe. Oferujemy merytoryczne szkolenia i techniczne instruktaże. Klienci biur mogą skonsultować się z nami, a nasi eksperci przekażą im praktyczną wiedzę. Ponadto dostarczamy nowoczesne bezpłatne oprogramowanie, system zintegrowany z kontem bankowym, który spełnia wymogi KSeF – wyjaśnia Anita Gołębiewska.

Szkolenia i webinary

Krzysztof Rogowski, kierownik projektu KSeF w MF, zapowiada liczne szkolenia i webinary, które będą prowadzone przez przedstawicieli administracji.

– Chciałbym ocieplić wizerunek Krajowego Systemu e-Faktur. Jego wdrożenie nie jest wcale takie straszne. KSeF usprawni życie przedsiębiorcom i procesy księgowe. Przyczyni się do dalszego uszczelnienia systemu podatkowego. Dotyczy to szczególnie VAT, lecz również podatków dochodowych – zwraca uwagę Krzysztof Rogowski.

Jego zdaniem system przyczyni się do zwiększenia dostępu do danych.

– KSeF to również usprawnienie obrotu gospodarczego. Na pewno wprowadzimy cyfryzację i automatyzację obiegu faktur. Sprawniejsza dokumentacja transakcji będzie oznaczać szybsze otrzymywanie płatności. To przyczyni się do zwiększenia płynności przedsiębiorstw – podkreśla Krzysztof Rogowski.

Zwraca uwagę także na korzyści podatkowe. Maksymalny podstawowy termin zwrotu podatku VAT – jak tłumaczy – ulegnie skróceniu z 40 do 60 dni. Zapewnia, że wydajność systemu jest na najwyższym poziomie.

– Oczywiście przewidujemy prace serwisowe, niezbędne w przypadku prawidłowego funkcjonowania systemów teleinformatycznych. Będziemy o nich informować odpowiednio wcześnie. Jeśli chodzi o przepustowość systemu – będzie mógł przetwarzać sto milionów faktur dziennie – zaznacza Krzysztof Rogowski.

Błąd systemu

Warto podkreślić , że od 1 stycznia 2025 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające sankcje dla firm związane z KSeF. W jakich sytuacjach przedsiębiorstwa mogą być ukarane? Przede wszystkim wtedy, gdy nie wystawią faktury w systemie, czyli nie prześlą jej do rządowego systemu. Inny powód?

– Wystawią fakturę niezgodną ze wzorem, gdy system będzie niedostępny z winy oprogramowania, z którego korzysta firma, lub z winy ministerstwa. Ponadto przedsiębiorca może spodziewać się kary, jeśli nie prześle do KSeF faktur wystawionych offline następnego dnia roboczego, jeśli za sytuację odpowiada błąd systemu po stronie firmy – lub w terminie do siedmiu dni roboczych, gdy dojdzie do awarii KSeF – wylicza Krzysztof Wojtas.

Zawraca uwagę, że nowe przepisy nie przewidują już pierwotnie planowanej kary minimalnej.

– Ustawodawca zrezygnował z niej po konsultacjach z przedsiębiorcami. Kwoty kar będą się mieściły w przedziale od 0 do 100 proc. wysokości podatku na fakturze lub do 18,7 proc. wartości całej faktury. Co istotne, kara będzie dotyczyła każdego dokumentu osobno i będzie nakładana bez wzywania do usunięcia naruszenia. Przedsiębiorcy nie będą mogli zastosować procedury czynnego żalu – zaznacza Krzysztof Wojtas.

Rafał Strzelecki, prezes spółki technologicznej CashDirector, zachęca przedsiębiorców, aby nie czekali na ostatni moment i wcześniej zaczęli przygotowania do wdrożenia systemu w firmach.

– Pierwszym krokiem może być skorzystanie z darmowych szkoleń w ramach programu Bądź Gotowy na KSeF – uważa Rafał Strzelecki.

Previous Article

Jaki odsetek kontrahentów nie dotrzymuje obietnic

Next Article

Bolączki GPW prędko nie znikną

You might be interested in …

UBS, Credit Suisse i 10,6 tys. polskich pracowników

Przejęcie Credit Suisse przez UBS, czyli drugiego przez pierwszy co do wielkości bank Szwajcarii, jest już prawie przesądzone (ramka). Ralph Hamers, prezes UBS, powiedział w wywiadzie dla szwajcarskiej telewizji SRF, że Credit Suisse zostanie przekształcony […]

Radykalne zmiany w sprzedaży suplementów

„Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych.” Komunikat tej treści ma towarzyszyć prezentacji lub reklamie każdego takiego produktu. Według resortu zdrowia należy wyraźnie wskazać konsumentom, […]

Udział elektryków wzrośnie dwukrotnie

Polska należy do grona państw UE o najskromniejszym udziale napędu elektrycznego w ogólnej liczbie rejestracji nowych aut. W 2022 r. zaledwie 2,7 proc. nowych samochodów miało napęd czysto elektryczny. Słabiej pod tym względem jest tylko […]