Izraelski przepływ gazu do Egiptu znacznie wzrósł. O 60 proc. w listopadzie

Dostawy wzrosły do 350-400 mln stóp sześciennych dziennie z ok. 250 mln wcześniej w listopadzie, jak ujawniła agencja powołując się na źródło. To prawie połowa normalnych przepływów, obserwowanych jeszcze przed wybuchem wojny 7 października.

Chevron poinformował, że wznowił dostawy do klientów w Izraelu i regionie ze swojego pola gazowego Tamar. Obiekt zamknięto w październiku, tuż po ataku Hamasu, ze względów bezpieczeństwa.

LNG z Egiptu zamiast z Rosji

Egipt wykorzystuje część izraelskich dostaw do zaspokojenia własnego popytu a nadwyżkę eksportuje w postaci skroplonego gazu ziemnego głównie do Europy. Nie jest jeszcze jasne, czy większa dostępność spowoduje, że północnoafrykański kraj zwiększy dostawy LNG.

Cieplejsze niż zwykle temperatury zwiększyły zapotrzebowanie na energię elektryczną w Egipcie, a przerwy w dostawie prądu nie ustają. Rządowy plan zakładał wznowienie eksportu skroplonego gazu ziemnego do Europy w październiku, jego realizację udaremniły wojna oraz upały.

Dostawy LNG z Egiptu mogą być o 40 proc. niższe tej zimy niż prognozowano miesiąc wcześniej, jak wynika z analizy Bloomberg. W ubiegłym roku kraj wysłał 80 proc. swoich zasobów paliwa do Europy, która stara się zastąpić rosyjski gaz rurociągowy od inwazji Moskwy na Ukrainę.

Previous Article

Mapa GPW: Benefit, Zamet, Comarch, Coal Energy i Harper w centrum uwagi

Next Article

Guindos: inflacja w strefie euro może czasowo odbić

You might be interested in …

Wyniki spółek za II kwartał

W sektorze finansowym niezmiennie dobrze wyglądają banki, które mimo problemów z kredytami CHF są w stanie sporo zarabiać dzięki wysokim stopom procentowym. – W przypadku banków dużej rewolucji nie będzie, bo np. Millennium czy mBank […]

Czerezwyczajka jak sąd ostateczny

W procedurach Sejmu etapem niedocenianym, ale mającym istotne znaczenie taktyczne jest decyzja marszałka w sprawie kolejności głosowań. Ich lista wcale nie jest zgodna z numeracją punktów porządku dziennego. W miniony piątek nerwówka przed blokiem głosowań o […]

Kiedy według firm skończy się recesja

Sytuacja w kraju jest coraz bardziej pesymistyczna. Wzrost gospodarczy w Polsce ma wynieść według banku centralnego jedynie 0,9 proc. Problemem jest również inflacja – z danych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) wynika, że w […]