ISW: Kreml znów próbuje wpływać na Zachód, by skłonił Ukrainę do ustępstw

Kreml znów próbuje wpływać na Zachód, by skłonił Ukrainę do ustępstw i podjęcia negocjacji na warunkach korzystnych dla Rosji – pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Kreml, Moskwa, Rosja

Kreml, Moskwa, Rosja

fot. Andrey Rudakov/Bloomberg

Możliwe, że Kreml wzmacnia narrację o swoim rzekomym zainteresowaniu negocjacjami przed planowaną ukraińską kontrofensywą, by zniechęcić Zachód do kontynuowania wsparcia dla Ukrainy – ocenia ISW.

Analitycy zaznaczają, że według Kremla w piątek Władimir Putin w rozmowie z prezydentem Brazylii Luizem Inacio Lula da Silvą wyraził “otwarcie rosyjskiej strony na dialog na politycznej i dyplomatycznej ścieżce”, która, jak stwierdził, “blokowana jest przez Kijów i zachodnich sponsorów”.

Słowa Putina nie wskazują na to, że Rosja jest zainteresowana prowadzeniem negocjacji z Ukrainą; Kreml nie stworzył żadnych poważnych podstaw do negocjacji ani nie porzucił swojego celu zakładającego kapitulację ukraińskiego rządu – podkreślają eksperci.

Think tank zaznacza, że w piątek do Moskwy przybył wysłannik Chin ds. Ukrainy Li Hui. Według analityków Chiny mogą próbować skłonić Zachód do wywarcia wpływu na Ukrainę, aby ta zaakceptowała zawieszenie broni.

W piątek amerykański dziennik “Wall Street Journal” podał, że Li Hui nakłaniał podczas niedawnych spotkań europejskich dyplomatów do wyrażenia zgody na rozejm, który pozostawiłby okupowane tereny Ukrainy pod kontrolą Rosji. Według gazety Li spotkał się z chłodnym przyjęciem i skoordynowaną odpowiedzią Europejczyków.

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, komentując te doniesienia, oznajmił, że jakikolwiek kompromisowy scenariusz w wojnie z Rosją oznaczałby klęskę demokracji i zwycięstwo Moskwy.

© ℗

Podpis: PAP

Previous Article

Minister Maląg: w 2024 r. płaca minimalna wyniesie powyżej 4,2 tys. zł

Next Article

Dywidendy: podsumowanie deklaracji spółek z GPW 21/2023

You might be interested in …

Komentarz po sesji: Kwartał wygrany przez popyt

Piątkowe notowania na rynku warszawskim skończyły się skromnymi zmianami najważniejszych indeksów. WIG20 spadł o 0,08 procent, gdy WIG wzrósł o 0,06 procent. Obrót w koszyku blue chipów przekroczył 800 mln złotych, ale znacząca część przypadła na końcowy fixing. Do ostatnich […]

Amerykańskie akcje w górę. Zaskakująco dobre dane

Światowe akcje i rentowności amerykańskich obligacji skarbowych wzrosły w piątek po lepszych niż oczekiwano danych o wzroście zatrudnienia, które zwiększyły oczekiwania inwestorów, że Rezerwa Federalna może utrzymać podwyżki stóp procentowych – podaje agencja Reuters. Fot. Daniel Hooper/Unsplash Zobacz także Dane […]