Irlandzki przemysł kurczył się w grudniu

W grudniu zeszłego roku drugi miesiąc z rzędu odnotowano kurczenie się przemysłu Irlandii. Przyszłość wygląda dosyć ponuro biorąc pod uwagę gwałtowny spadek nowych zamówień, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Opracowywany przez AIB S&P Global indeks PMI dla przemysłu Irlandii nie zmienił się pozostając na poziome 48,7 pkt, takim jak w listopadzie, kiedy to opadł z pułapu 51,4 pkt w październiku.

Eksperci podkreślają, że szczególnie niepokoi spadek nowych zamówień. Oceniający je subindeks zszedł do poziomu 43,2 pkt, najniższego od 2009 r. (nie wliczając pierwszego okresu blokad covidowych) podczas gdy w lutym przed rosyjską inwazją na Ukrainę wynosił aż 60,9 pkt, mocno plasując się nad progiem 50 pkt oddzielającym rozwój i ekspansję od kurczenia się danego segmentu gospodarki.

Dzięki ponadprzeciętnemu ożywieniu gospodarczemu w pierwszej połowie 2022 r. irlandzkie ministerstwo finansów prognozuje, że całoroczny zmodyfikowany popyt krajowy (MDD), który eliminuje niektóre sposoby, w jakie duże międzynarodowe koncerny irlandzkie zakłócają działalność gospodarczą wzrósł w ubiegłym roku o 7,7 proc., chociaż już w trzecim kwartale gospodarka skurczyła się o 1,1 proc k/k.

© ℗

Previous Article

W 2022 r. w Katowickiej SSE 78 nowych projektów wartych prawie 2,3 mld zł

Next Article

Wzrost zainteresowania dolarem

You might be interested in …

Inflacja w Hiszpanii odpuszcza, ale jej fundamenty pozostają solidne

Hiszpania jest kolejnym krajem, który w końcówce zeszłego roku odnotowały wyhamowanie inflacji. Było to możliwe głównie dzięki spadkowi cen paliw i niższym podwyżkom cen energii. Jednak podstawy presji inflacyjnej pozostały mocne i stabilne, informuje Reuters, Fot. Ralph (Ravi) Kayden/Unsplash […]