Inwestorzy wierzą w spadek inflacji. Rentowności w dół

Rentowność 2-latek we środę wynosiła 5,96 proc., 5-latek spadła do 5,82 proc., a 10-latek do 5,92 proc. Tym samym cała krzywa dochodowości znalazła się poniżej psychologicznej bariery 6 proc. Ostatni raz obligacje na tym poziomie były we wrześniu. Od marca ubiegłego roku nie zeszły jednak poniżej 5 proc.

Zobacz także

– Zadziałały czynniki fundamentalne o trwalszym charakterze. Na początku roku mieliśmy publikacje danych o inflacji w Europie, które okazały się znacząco niższe od oczekiwań rynkowych. Na skutek w dużej mierze efektów regulacyjnych ścieżka inflacji spadła. Ale istotne jest też to, że do listopada inflacja cały czas rosła, dopiero wówczas trend został przerwany, a w kolejnym miesiącu doszło do potwierdzenia. W USA inflacja spada od czerwca – ten trend jest dłuższy. Zatem inflacja z jednej strony okazała się dużo niższa od oczekiwań, a z drugiej pojawiła się nadzieja na rozpoczęcie trendu spadkowego – mówi Mirosław Budzicki, analityk PKO BP.

Oczekiwania inflacyjne w dół

Kolejny sygnał dezinflacyjny przyszedł z rynku surowców. Łagodna zima i podjęte działania zaradcze sprawiły, że inwestorzy przestali obawiać się niedoborów.

– Obniża to nie tylko oczekiwania bieżące co do inflacji, ale także średnio- i długoterminowe. W USA zbliżyły się one do 2 proc., a w strefie euro spadły z 4,5 proc. pod koniec roku do około 3 proc. obecnie – mówi Mirosław Budzicki.

Swoje oczekiwania zmienił m.in. Goldman Sachs. Analitycy banku uważają, że strefa euro uniknie recesji, a inflacja spadnie do ok. 3,25 proc. na koniec 2023 r.

“Spodziewamy się także spowolnienia inflacji bazowej ze względu na ochłodzenie cen dóbr, ale obserwujemy rosnącą presję w sektorze usług ze względu na rosnące koszty pracy” – napisali w komentarzu.

Biorąc pod uwagę większą odporność gospodarki, niską elastyczność inflacji bazowej oraz jastrzębie komentarze, spodziewają się, że EBC znacząco zacieśni politykę monetarną w kolejnych miesiącach. Powtórzyli przy tym swoją prognozę dwóch podwyżek stóp procentowych po 50 pkt baz. w lutym i marcu oraz ostatecznej w maju o 25 pkt baz., co miałoby wywindować stopę depozytową EBC do 3,25 proc.

Obniżki na horyzoncie

Od początku roku spadek rentowności obligacji miał globalny charakter. Amerykańskie 10-latki poszły w górę o kilkanaście pkt baz., a niemieckie o nawet 30 pkt. baz. W przypadku polskich obligacji doszło do spadku rentowności aż o 100 pkt. baz.

– Zmniejszyło się prawdopodobieństwo tego, że banki centralne podniosą dużo mocniej stopy procentowe niż oczekiwania rynkowe. Ja zakładam, że Fed zatrzyma się na 5 proc., a w przypadku EBC można się jeszcze spodziewać wzrostu stóp o 100 pkt baz. Ryzyko większych ruchów istnieje, ale zostało ograniczone. To daje Radzie Polityki Pieniężnej więcej argumentów za tym, aby trzymać stopy procentowe bez zmian – mówi Mirosław Budzicki.

Notowania instrumentów pochodnych sugerują dalszy spadek rentowności poniżej 5 proc. Jednocześnie stawka WIBOR 3M po raz pierwszy od lipca spadła poniżej 7 proc.

– Rynek zaczął wyceniać obniżkę stóp procentowych na początku drugiej połowy roku – to jest bardzo agresywna wycena. Jeszcze w lutym inflacja zostanie podbita w okolice 20 proc., a rynek zakłada, że już w lipcu-wrześniu miałaby zatem nastąpić obniżka stóp – wskazuje Mirosław Budzicki.

Previous Article

Możliwe przedłużenie przerwy w działalności Freeport LNG

Next Article

W 2023 r. hossy nie będzie

You might be interested in …

Zaskakujące wystąpienie premiera Japonii

Przemawiający dzisiaj w parlamencie premier Fumio Kishida zdaje się, że zaskoczył stwierdzeniami, że nie można odrzucać ryzyka powrotu deflacji dodając, że ostatni wzrost cen nie jest wynikiem wzrostu popytu wewnętrznego, a wypadkową sytuacji na rynku […]

Wyraźne wzrosty na kontraktach

fot. Bloomberg Na około dwie godziny przed startem sesji na rynku kasowym kontrakty na indeks DJ IA drożały o 0,71 proc. Futures na wskaźnik S&P5000 zwyżkowały o 0,82 proc. zaś na Nasdaq 100 o 0,85 […]