Inuru, berlińska spółka, założona przez Marcina Ratajczaka i Patricka Barkowskiego, ogłosiła zamknięcie rundy inwestycyjnej – od przedstawicieli sektora venture capital w ostatnich miesiącach pozyskała 9,5 mln EUR. Finansowanie zapewnił „lider branży LED” (firma nie ujawnia konkretów). Do rundy dołączyli także Aper Ventures, Adamed Technology, a także wspierający rozwój biznesu już wcześniej Aria Fund i aniołowie biznesu. W poprzednich latach Inuru otrzymało od inwestorów 10 mln zł.
Spółka przekonała do siebie inwestorów technologią OLED zastosowaną do tworzenia interaktywnych etykiet, dla której szuka nowych zastosowań. Firma weszła już w fazę komercjalizacji produktów. Z rozwiązania start-upu korzystają Coca-Cola, Cattier czy wywodzący się z Polski producent plakatów Displate. Inuru w partnerstwie z Ceaco stworzyła oświetloną planszę do gry dostępną w Walmart, tym samym weszła na amerykański rynek handlu detalicznego.
Nowe możliwości nowych technologii
Inuru rozwija technologię cienkiego jak papier interfejsu wizualnego, który można zintegrować z różnego rodzaju powierzchniami.
Marcin Ratajczak, prezes spółki wyjaśnia, że może ona zaoferować rozwiązania gotowe do zastosowania np. na etykietach, wspierające akcje marketingowe, wpływające na identyfikację brandów, stanowiące wsparcie dla product design np. luksusowych marek. Rozwiązanie wspomaga sprzedaż w sklepach, barach, klubach itd. – zwiększa widoczność produktów i wzmacnia tzw. user experience. Pole do zastosowania „świecących” etykiet jest duże – w grę wchodzą także sektory farmaceutyczny czy odzieżowy (np. interaktywne opakowania, wskazujące na prawidłowy sposób przyjmowania leków, ubrania ze świecącymi etykietami, zwiększające bezpieczeństwo pieszych na drodze).
– Nasze udane współprace z gigantami FMCG, takimi jak Coca-Cola i Cattier, pokazały urok naszej technologii i potwierdziły jej skalowalność. Wynikiem tego jest nasza nowa fabryka produkcyjna koło Berlina, która niedługo zostanie otwarta. Będziemy w niej dosłownie drukować światło — zaznaczył Marcin Ratajczak.
Biznesowe cele Inuru na kolejne lata
Ukończenie linii montażowej drukowanego oświetlenia OLED jest jednym z priorytetów w działaniu spółki na najbliższy czas. Pozwoli na przyspieszenie skalowania biznesu. Inuru szuka sposobu na zmniejszenie kosztów produkcji technologii, co poszerzyłoby opcje jej zastosowania.
– Dążymy do wykorzystania pełnego potencjału naszej technologii OLED w sektorze rozrywki, FMCG i opieki zdrowotnej i skrupulatnie badamy różne źródła finansowania, w tym IPO — zapowiedział Robert Chudala, dyrektor operacyjny Inuru