ING wierzy w siłę złotego

Od kilku kwartałów na rynku walutowym dominuje dolar. Wielu inwestorów sięgało po niego w okresie wzmożonych napięć na arenie międzynarodowej, natomiast u podstaw jego siły była niepowstrzymana gospodarka Stanów Zjednoczonych. Wbrew oczekiwaniom nie wpadła w recesję i nie dawała oznak spowolnienia – aż do teraz. Zdaniem ekonomistów ING za oceanem widać już jednak pierwsze skutki wysokich stóp procentowych, przez co Fed wkrótce będzie musiał zdecydować się na obniżki stóp, zwłaszcza że inflacja zaczęła odpuszczać.

W takiej sytuacji do łask wrócą waluty państw zaliczanych do rozwijających się, takich jak Polska. U podstaw pozytywnego nastawienia ING do złotego jest zmiana rządu, która może spowodować wzrost wartości bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz inwestycji prywatnych. Spodziewany jest również większy napływ środków z UE, w tym wyczekiwane od miesięcy pieniądze z KPO.

Optymistyczne podejście do złotego wspierają oczekiwania co do dalszych ruchów RPP. Zdaniem ING bankierzy zatrzymali cykl obniżek, mimo że stopy nadal są trochę za wysoko. Rynek już powoli uwzględnia w cenach kolejne obniżki stóp, co powinno skłonić zagranicznych inwestorów do zwiększenia ekspozycji na polskie obligacje skarbowe, która na razie jest bardzo ograniczona (14 proc. polskich papierów posiadanych jest przez zagranicę, średnia dla państw CEE to 28 proc.)

Polityka pieniężna ma duże znaczenie dla profesjonalnych inwestorów, którzy handlują walutami i szukają najbardziej korzystnych zagrań na określonych parach. ING przedstawiło sześć najciekawszych zagrań na 2024 r. i na drugim miejscu uplasowało kupno PLN/CZK spot przy cenie docelowej 5,80 CZK. Według ekonomistów holenderskiego banku jest to niemal idealny ruch, właśnie ze względu na politykę pieniężna każdego z państw. Zgadzają się z tym stratedzy UBS, który również polecają kupować złotego za korony.

W Polsce na chwilę wstrzymano obniżki stóp, polityka fiskalna pozostaje ekspansywna i wspiera wzrost gospodarczy, a zmiany polityczne wspierają sentyment rynkowy. Tymczasem w Czechach cykl obniżek stóp dopiero się rozpoczyna, wydatki fiskalne są ograniczane, a sytuacja gospodarcza jest najsłabszy w regionie.

Najciekawsze zagrania foreksowe w 2024 r.

1. Sprzedaj EUR/AUD, Forward, cena docelowa 1,60

2. Kupuj PLN/CZK, Spot, cena docelowa 5,80

3. Sprzedaj USD/KRW, Opcje, Cena docelowa 1200

4. Sprzedaj CAD/NOK, Forward, Cena docelowa 7,55

5. Sprzedaj BRL/MXN, Forward, Cena docelowa 3,40

6. Sprzedaj CNH/IDR, Forward, Cena docelowa 2050

Previous Article

Rumuni chcą napędzić polski e-handel

Next Article

Szwedzi zrobią megainwestycję w polskie Max Burgery

You might be interested in …

Mieszkania znikają z ofert, a ich ceny odlatują w kosmos

Paweł Berłowski [email protected] opublikowano: 2023-10-15 20:00 Ceny mieszkań poszybowały szczególnie w Warszawie i Krakowie. Dramatycznie kurczy się oferta nie tylko lokali od deweloperów, ale i z drugiej ręki. Przeczytaj artykuł i dowiedz się: jak bardzo podrożały […]

To marny wyrób rządopodobny

Była to imitująca czekoladę fikcja, w której importowany – wtedy mało dostępny – tłuszcz kakaowy zastępowany był na przykład olejem rzepakowym. Zaletą czekoladopodobnej swojskiej lipy była jej dostępność poza systemem reglamentacji, albowiem czekolada prawdziwa przysługiwała […]

Parki handlowe rosną, ulice wracają do łask

Początek roku przyniósł wzrost powierzchni handlowej w Polsce. Otwierają się nowe parki handlowe i galerie po dużych modernizacjach. Znikają pustostany z ulic handlowych. Powierzchnia handlowa w Polsce urosła I kwartale 2023 r. o 107,4 tys. m kw. i wynosi […]