Na światowych giełdach drożeją kontrakty terminowe na podstawie których ustala się ceny metali przemysłowych. Podbicie ich wycen zawdzięczamy działaniom chińskiego rządu, który będzie mocniej stymulował drugą pod względem wielkości gospodarkę na świecie.
Posłuchaj

Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Pekin przeprowadził nieoczekiwaną rewizję swojego budżetu, w efekcie czego wzrosnąć będą mogły wydatki, w tym wspierające ożywienie gospodarcze. Przyjęty pakiet przewiduje emisję jeszcze w tym kwartale dodatkowych obligacji skarbowych o wartości 1 bln juanów (137 mld USD), a środki przeznaczone zostaną m.in. na pomoc w przypadku klęsk żywiołowych i budownictwo.
Futures na rudę żelaza zyskiwały w godzinach przedpołudniowych w Europie 1,6 proc. drożejąc trzeci dzień z rzędu i oscylując na poziomie około 117,30 USD za tonę. Na Londyńskiej Giełdzie Metali (LME) w górę szła też wartość kontraktów na aluminium i cynk, a aprecjacja sięgała ponad 1 proc. W przypadku aluminium wycena wahała się w pobliżu 2214 USD/t. Surowiec odbił po tym jak w poniedziałek spadł do najniższego poziomu od sierpnia.
Z kolei notowania miedzi zachowują się dosyć spokojnie i kształtują się na poziomie 8055 USD/t.