Inflacja producentów w Niemczech spadła zgodnie z prognozami

Tadeusz Stasiuk

opublikowano: 2023-11-20 09:11

Październikowy spadek cen producentów w niemieckiej gospodarce, największej w Europie spadły zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów, kontynuując zniżkową tendencję. Widoczne jednak było spowolnienie tendencji, informuje Reuters.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Jak wynika z zaprezentowanych w poniedziałek danych przez Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), w październiku 2023 r. inflacja cen producentów PPI w Niemczech odnotowała spadek rzędu 0,1 proc. względem września. Oczekiwano właśnie takiej wartości po zniżce o 0,2 proc. we wrześniu.

W ujęciu rocznym PPI obniżyła się w październiku o 11 proc. również pokrywając się z medianą prognoz. Zauważalny był jednak mocny spadek dynamiki zniżki po 14,7-proc. spadku we wrześniu.

Wśród głównych przyczyn spadku PPI wymieniono 27,9-proc. roczny spadek cen energii. Po wyłączeniu cen energii ceny były o 0,2 proc. wyższe niż w październiku 2022 roku.

Ceny energii elektrycznej spadły o 36,2 proc. we wszystkich grupach klientów w porównaniu do października 2022 r. (i o 1,4 proc. w porównaniu do września 2023 r.).

Gaz ziemny w dystrybucji kosztował w październiku 2023 r. o 29,6 proc. mniej niż rok wcześniej. W porównaniu do poprzedniego miesiąca września 2023 r. ceny gazu ziemnego wzrosły o 1,4 proc.

Previous Article

Inflacja podnosi apetyt na ryzyko

Next Article

Analityczka Wood&Co. podniosła rekomendację dla CD Projektu

You might be interested in …

Alior rośnie w hipotekach jak na drożdżach

W trzecim kwartale bank sprzedał kredyty hipoteczne o wartości 1 mld zł – więcej o 125 proc. w skali roku, przy czym połowę w samym tylko wrześniu. To najlepszy miesiąc w historii Aliora pod względem […]

W polisach OC wiosna była droższa

W II kw. ceny obowiązkowego OC komunikacyjnego były wyższe niż w pierwszym. Ta zmiana może oznaczać, że inflacja już mocno daje się we znaki ubezpieczycielom. Choć pierwsze półrocze 2023 zakończyło się kolejną obniżką cen OC w skali roku, to sam II […]