Inflacja bazowa w strefie euro znowu budzi obawy

Dane o czerwcowej inflacji w strefie euro umocniły oczekiwania co do kolejnej podwyżki stóp procentowych już podczas przyszłotygodniowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, informuje Bloomberg.

Adobe Stock

Według zaprezentowanych w środę danych przez Eurostat, ogólna inflacja cen konsumenckich w strefie euro wyniosła w czerwcu 2023 r. 5,5 proc. rok do roku, zgodnie z pierwotnym oszacowaniem. W maju było to 6,1 proc. W ujęciu miesięcznym CPI odnotowała wzrost rzędu 0,3 proc. wobec braku zmiany w miesiąc wcześniej.

Niestety optymizmem nie napawa inflacja bazowa, która nie obejmuje wrażliwych na mocne wahania cena żywności i energii (paliw), ale lepiej oddająca trwałość i siłę presji inflacyjnej.

Wskaźnik bazowy wzrósł w porównaniu z czerwcem 2022 r. o 5,5 proc. przyspieszając z 5,3 proc. w maju i przebijając oczekiwania na poziomie 5,4 proc.

Decydenci z Europejskiego Banku Centralnego skupiają przede wszystkim uwagę na inflacji bazowej, gdyż ogólna już o połowę zdążyła zejść ze szczytowego poziomu 10,6 proc. z października ubiegłego roku.

Dzisiejsza korekta wstępnego odczytu daje atut w ręce jastrzębiego skrzydła we władzach monetarnych strefy euro. Chcą oni, by oprócz przesądzonej już przyszłotygodniowej podwyżki stóp procentowych, cykl zacieśniania kontynuowany był nadal jesienią.

© ℗

Previous Article

Międzynarodowa Agencja Energetyczna: globalny popyt na energię odbije w 2024 r. po spowolnieniu

Next Article

Emilewicz: za dwa tygodnie polskie firmy dostaną listę projektów ws. odbudowy Ukrainy

You might be interested in …

Polskie firmy na celowniku hakerów

Nowa kampania phishingowa atakuje użytkowników popularnej w przedsiębiorstwach platformy Zimbra. Celem przestępców jest zbieranie danych logowania. Najbardziej aktywni są w Polsce. Przeczytaj artykuł i dowiedz się: jakie cyberzagrożenie dla firm odkryli eksperci firmy ESET w […]

Na europejskim rynku akcji niewielkie zmiany kursów

Marek Druś opublikowano: 2024-02-09 11:48 Paneuropejski Stoxx Europe 600 rósł po prawie trzech godzinach piątkowej sesji o 0,1 proc. Większość spółek z indeksu taniało niż drożało. Przez tydzień wartość indeksu rośnie o ok. 0,4 proc. Posłuchaj […]