Indeksy w USA przerwały serię spadków

opublikowano: 2023-09-25 22:33

Średnia Przemysłowa Dow Jones zyskała 0,1 proc. S&P500 wzrósł o 0,4 proc., a Nasdaq Composite zwyżkował o 0,45 proc.

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Amerykańskie rynki akcji rozpoczęły tydzień wzrostem przerywając serię czterech spadków z rzędu. Inwestorzy kupowali przecenione akcje do czego zachęcać mógł także zbliżający się koniec kwartału. W ubiegłym tygodniu S&P500 stracił 2,9 proc. wartości, a Nasdaq Composite 3,6 proc. To był trzeci z rzędu spadkowy i do tego najgorszy tydzień od marca. DJIA stracił w ubiegłym tygodniu 1,9 proc. Nastroje inwestorów psuł w poniedziałek dalszy wzrost rentowności obligacji skarbowych USA po „jastrzębim” sygnale z Fed w ubiegłym tygodniu. Rentowność 10-letnich doszła najwyżej od 16 lat, a 30-letnich od 12 lat. Umacniał się dolar, którego indeks osiągnął największą wartość w tym roku.

Szef Fed w Chicago Austan Goolsbee powiedział w poniedziałek, że utkwienie inflacji powyżej celu banku centralnego jest większym ryzykiem niż spowolnienie gospodarki USA przez restrykcyjną politykę pieniężną. Rynek czeka jednak co w czwartek powie szef Fed Jerome Powell.

60 proc. spółek z S&P500 kończyło sesję wzrostem kursu. Popyt przeważał w 8 z 11 głównych segmentach rynku. Najmocniej drożały spółki energii (1,3 proc.), materiałowe (0,8 proc.) i dostawcy dyskrecjonalnych dóbr i usług konsumpcyjnych (0,7 proc.). Najsłabsze były segmenty dóbr codziennego użytku (-0,4 proc.), użyteczności publicznej i nieruchomości (po -0,2 proc.).

15 z 30 blue chipów ze Średniej Przemysłowej Dow Jones drożało na zamknięciu. Najmocniej rosły kursy koncernu chemicznego Dow Inc. (1,7 proc.) i naftowego giganta Chevron (1,5 proc.). Na dole tabeli znaleźli się Coca-Cola (-1,0 proc.) i 3M Co. (-2,3 proc.).

Choć Nasdaq Composite zakończył sesję wzrostem, to więcej spółek z indeksu taniało niż drożało. W węższym Nasdaq 100, który kończył sesję zwyżką o 0,45 proc., rosły kursy 64 spółek. Wśród tych o największej kapitalizacji z Nasdaq Composite przeważały wyraźnie wzrosty. Najmocniej rosła wartość Amazon.com (1,7 proc.) co wiązano z wiadomością o zamiarze zainwestowania przez giganta e-commerce 4 mld USD w startup Anthropic i dołączeniu do rywalizacji w obszarze sztucznej inteligencji.

Previous Article

Ropa WTI staniała, Brent minimalnie zdrożała

Next Article

Wyjaśniła się przyszłość Bartosza Kurka. Wiemy, czy zagra w kwalifikacjach olimpijskich

You might be interested in …

Firmom nie będzie łatwo bronić się przed UOKiK

Przedsiębiorcy są zaniepokojeni nowymi przepisami dotyczącymi postępowań prowadzonych przez organ nadzorujący przestrzeganie zasad uczciwej konkurencji. Krytyczne głosy do uchwalonych 9 marca przez Sejm regulacji nie wpłynęły w żaden sposób na ich ostateczny kształt. Niewiele dało […]

Oto najlepsze lokaty kwartalne

Obniżka stóp procentowych zaskoczyła nie tylko analityków, ale również oszczędzających. To ostatni dzwonek, aby skorzystać z promocyjnego oprocentowania. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl Pierwsze osłabienie oferty depozytowej dało […]