Guindos: inflacja w strefie euro może czasowo odbić

Guindos, cytowany przez agencję Bloomberg powiedział, że wiele danych sugeruje, że w najbliższych miesiącach odnotowane zostanie tymczasowe zdynamizowanie presji inflacyjnej. Nie powinno ono jednak nadmiernie niepokoić, gdyż będzie w dużej mierze wynikiem wygaszenia efektu bazy wynikającego z gwałtownego wzrostu cen energii i żywności jesienią 2022 r.

To powinno być tylko chwilowe odbicie. Uważamy, że ogólny proces dezinflacji będzie kontynuowany w średnim okresie – ocenił Guindos.

Decydent EBC przyznał, że ceny energii pozostają głównym źródłem niepewności w obliczu zwiększonych napięć geopolitycznych i wpływu środków fiskalnych.

Innym czynnikiem ryzyka są też ceny żywności, które również mogą znaleźć się pod presją wzrostową ze względu na niekorzystne zjawiska pogodowe i szerzej postępujący kryzys klimatyczny – wyjaśnił bankier.

Wiceprezes EBC stwierdził równocześnie, że władze monetarne uważają, że podstawowe stopy procentowe są na poziomach, które – utrzymane przez wystarczająco długi okres – w znaczący sposób przyczynią się do osiągnięcia celu, jakim jest powstrzymanie inflacji i sprowadzenie jej do celu na pułapie 2 proc.

Tymczasem inflacja w Eurolandzie spadła w październiku do 2,9 proc., najniższego poziomu od dwóch lat, niemniej pozostaje znacząco powyżej celu EBC. Decydenci prognozują, że „ostatnia mila” będzie trudna do zrealizowana, a inflacja bazowa pozostanie uparcie wysoka przez dłuższy czas.

W grudniu EBC ma opublikować zaktualizowane prognozy gospodarcze, na podstawie których będzie łatwiej oceniać perspektywy inflacyjne i konieczność podejmowania działań monetarnych.

Previous Article

Izraelski przepływ gazu do Egiptu znacznie wzrósł. O 60 proc. w listopadzie

Next Article

Akcje Novo Nordisk w górę po zaskakujących danych

You might be interested in …

Ekspansja Shein trwa. W planach budowa fabryki w Meksyku

Shein, chińska platforma do sprzedaży odzieży, planuje budowę fabryki w Meksyku. Firma chce posiadać centra produkcyjne również poza ojczyzną – przekazał w środę Reuters. CHEN LIN / Reuters / Forum Dzięki nowej fabryce wysyłka odzieży zostałaby skrócona a […]