Granty na promowanie marek

Dorota ZawiślińskaDorota Zawiślińska

opublikowano: 2023-10-22 20:00

Przedsiębiorcy mogą już składać wnioski o dofinansowanie strategii ekspansji zagranicznej, w tym działań związanych z dopasowaniem oferty produktowej do rynków docelowych.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Kto może ubiegać się o dofinansowanie
  • Jakie warunki należy spełnić
  • Jakie koszty projektów pokryją granty

Posłuchaj

Speaker icon

Zostań subskrybentem

i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przedstawiciele biznesu coraz śmielej podejmują współpracę z zagranicznymi klientami. Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) dofinansowuje projekty związane z ekspansją zagraniczną. Obecnie przedsiębiorcy mogą startować w konkursie dotacyjnym „Promocja marki innowacyjnych MŚP”, czyli działaniu 2.25 FENG. Na granty mogą liczyć przedsięwzięcia, których celem jest wzmocnienie potencjału eksportowego firm. Dotacje pomogą MŚP zrealizować strategie ekspansji zagranicznej i dopasować ofertę produktową i usługową do rynków docelowych, klientów i kanałów sprzedaży. W puli jest 155 mln zł. Wnioski o dofinansowanie można składać do końca listopada.

Potencjał eksportowy

Eksperci Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) podkreślają, że potencjalni beneficjenci powinni prowadzić działalność gospodarczą w jednym z sektorów gospodarczych wskazanych w ogłoszeniu o naborze. Mają one – zdaniem specjalistów agencji – najwyższy potencjał eksportowy i innowacyjny. Na tej liście znalazły się m.in. branże: medyczna, farmaceutyczna, budowlana, mikroelektroniki i fotoniki, zielonych technologii, przemysłu kreatywnego, kosmetyczna, meblarska, lotniczo-kosmiczna i spożywcza. Startujący w konkursie przedsiębiorcy muszą prowadzić działalność eksportową i wykazać przychody netto ze sprzedaży towarów i usług za dwa kolejne lata obrachunkowe w okresie poprzedzającym rok złożenia wniosku o dofinansowanie. Natomiast w ostatnim zamkniętym roku obrachunkowym powinni uzyskać wspomniane przychody netto ze sprzedaży produktów na eksport w wysokości co najmniej 30 proc. Wnioskodawcy powinni też ponosić nakłady na działalność badawczo-rozwojową w ciągu ostatnich trzech lat obrotowych przed złożeniem wniosku o dofinansowanie.

Targi i misje gospodarcze

Granty pokryją do 50 proc. kosztów kwalifikowanych planowanego przedsięwzięcia. Organizatorzy konkursu nie określili minimalnej i maksymalnej wartości projektu. Dotacje sfinansują udział przedsiębiorców w wydarzeniach targowych i misjach gospodarczych promujących marki produktowe. Wykaz tych wydarzeń znajduje się w dokumentacji konkursowej.

Na co dofinansowanie

• udział przedsiębiorców w zagranicznych targach w charakterze wystawcy,

• wyjazdowe misje gospodarcze, których celem jest spotkanie z potencjalnymi

• kontrahentami

• udział wnioskodawców w konferencjach branżowych

• kampanie promocyjne

Previous Article

Niemcy: we wrześniu dwukrotnie więcej migrantów przekroczyło granicę, niż w lipcu

Next Article

Jak w firmach zgłasza się pracę zdalną

You might be interested in …

Pracodawcy wolą rekrutować zamiast szkolić

Marta Maj [email protected] opublikowano: 2023-11-26 20:00 Mimo, że większość firm zna umiejętności pracowników, to częściej poszukują talentów poza organizacją zamiast inwestować w kompetencje obecnie zatrudnionych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się: ile firm skupia się na rozwijaniu […]