Gospodarka Wenezueli wzrosła o 17,73 proc. r/r do września

Gospodarka Wenezueli wzrosła o 17,73 proc. rok do roku w pierwszych trzech kwartałach 2022 r., podał w piątek bank centralny tego południowoamerykańskiego kraju, po ośmioletniej zapaści gospodarczej – podaje agencja Reutersa.

A collector works the salt flats in Pampatar, Margarita Island, Venezuela, on Thursday, Sept. 15, 2022

A collector works the salt flats in Pampatar, Margarita Island, Venezuela, on Thursday, Sept. 15, 2022

Matias Delacroix

Gospodarka pogrążyła się w kryzysie po tym, jak model kontrolowany przez państwo nie przyniósł rezultatów, co skłoniło ponad 7 milionów Wenezuelczyków do ucieczki z kraju.

W 2019 r. rząd prezydenta Nicolasa Maduro, w obliczu amerykańskich sankcji, złagodził przepisy dotyczące sektora prywatnego, aby umożliwić większy napływ walut obcych. Chociaż posunięcie to pomogło niektórym branżom, roczna inflacja pozostaje wysoka – osiągając 155 proc. w październiku – a ponad połowa Wenezuelczyków żyje w ubóstwie.

Bank centralny Wenezueli zaczął w tym roku bardziej konsekwentnie publikować niektóre dane gospodarcze po trzyletniej przerwie w danych o produkcie krajowym brutto. Musi jeszcze wznowić zgłaszanie swoich zaległych sald.

Aktywność naftowa wzrosła w okresie styczeń-wrzesień o 27,09 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym, a działalność niezwiązana z ropą wzrosła o 14,49 proc., podał bank w komunikacie.

© ℗

Podpis: ON, Reuters

Previous Article

Premier: Koniec roku to nie koniec polskiej pomocy dla Ukrainy

Next Article

Washington Post: Rosyjskie elity są sfrustrowane wojną, spodziewają się pogarszania sytuacji – Puls Biznesu

You might be interested in …

Mapa GPW: Medapp, Getin, Dino i CCC w centrum uwagi

Na początku sesji na GPW w czwartek uwagę przykuwa wyskok notowań MedAppu na NewConnect, przecena Dino oraz zwyżka kursów CCC i Getinu. Przy ponadprzeciętnych obrotach o kilkadziesiąt procent drożeją akcje MedAppu. Amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (Food and […]

Goldman Sachs: fundusze hedingowe long/short miały fatalny lipiec

opublikowano: 2023-07-31 21:17 Goldman Sachs wyliczył, że dla globalnych funduszy hedgingowych stosujących strategię kupna akcji spółek niedowartościowanych i sprzedaży przewartościowanych lipiec był najgorszym miesiącem od maja ubiegłego roku, informuje Reuters. Posłuchaj Zostań subskrybentem i słuchaj tego […]