Gospodarka Korei Płd. prawdopodobnie nieco spowolniła w III kw.

Sondaż agencji pokazał, że ekonomiści spodziewają się niższego tempa wzrosty południowokoreańskiej gospodarki. Mediana ich prognoz wskazuje, że w III kwartale 2023 r. PKB mógł wzrosnąć o zaledwie 0,5 proc. w ujęciu kwartalnym.

Oznaczałoby to wyhamowanie dynamiki rozwoju z pułapu 0,6 proc. w okresie kwiecień-czerwiec br., która była najwyższa od roku, a stał za nią dobrze prosperujący w tym okresie eksport.

W ujęciu rocznym PKB w trzecim kwartale mógł wzrosnąć z kolei o 1,1 proc. w porównaniu z dynamiką na poziomie 0,9 proc. w drugim kwartale. Byłoby to najszybsze tempo wzrostu od ostatniego kwartału 2022 roku.

Po załamaniu w trzecim kwartale, eksport powinien powracać na właściwe tory i stać się ponownie jednym z głównych motorów napędzających gospodarkę tego azjatyckiego tygrysa. Istotne pozostaje przy tym otoczenie, w tym skala ożywienia w chińskiej gospodarce, która jest głównym partnerem handlowym.

W badanu z początku października ekonomiści prognozowali, że wzrost Korei Południowej, czwartej pod względem wielkości gospodarki w Azji spowolni do 1,2 proc. w 2023 r. z 2,6 proc. w 2022 r., a następnie nastąpi częściowe ożywienie do 2,1 proc. w 2024 r.

Tymczasem referencyjna stopa procentowa jest obecnie najwyższa od prawie 15 lat i wynosi 3,5 proc. skutecznie tłumiąc popyt wewnętrzny.

Previous Article

Spadek rentowności obligacji podbił wyceny kontraktów

Next Article

Jesienne problemy Polaków z finansami. Na to wydajemy najwięcej

You might be interested in …

Pimco: podwyżki stóp w USA w 2024 r. nie są czymś nierealnym

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg opublikowano: 2023-08-24 20:11 Amerykańskie władze monetarne mogły jeszcze nie zakończyć wcale cyklu zacieśniania i podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku „nie są nie do pomyślenia”, ostrzega Pacific Investment Management, jeden z największych graczy […]

Niemiecki eksport do Chin przyspiesza spadek

W pierwszych dwóch miesiącach bieżącego roku odnotowano spadek niemieckiego eksportu do Chin. Co gorsze, dynamika zniżki przyspieszyła, co studzi nadzieje związane z postpandemicznym odbiciem gospodarki Państwa Środka, informuje Reuters. FABIAN BIMMER / Reuters / Forum Według danych Federalnego Urzędu […]

Kurs MFO załamał się po wynikach

Notowania MFO, firmy z branży stalowej, załamały się po publikacji wstępnych danych finansowych za 2022 r. Przychody spółki wyniosły 922 mln zł, zysk operacyjny 33,9 mln zł, a zysk netto 24,6 mln zł. Przychody są o 7 proc. […]