Sondaż agencji pokazał, że ekonomiści spodziewają się niższego tempa wzrosty południowokoreańskiej gospodarki. Mediana ich prognoz wskazuje, że w III kwartale 2023 r. PKB mógł wzrosnąć o zaledwie 0,5 proc. w ujęciu kwartalnym.
Oznaczałoby to wyhamowanie dynamiki rozwoju z pułapu 0,6 proc. w okresie kwiecień-czerwiec br., która była najwyższa od roku, a stał za nią dobrze prosperujący w tym okresie eksport.
W ujęciu rocznym PKB w trzecim kwartale mógł wzrosnąć z kolei o 1,1 proc. w porównaniu z dynamiką na poziomie 0,9 proc. w drugim kwartale. Byłoby to najszybsze tempo wzrostu od ostatniego kwartału 2022 roku.
Po załamaniu w trzecim kwartale, eksport powinien powracać na właściwe tory i stać się ponownie jednym z głównych motorów napędzających gospodarkę tego azjatyckiego tygrysa. Istotne pozostaje przy tym otoczenie, w tym skala ożywienia w chińskiej gospodarce, która jest głównym partnerem handlowym.
W badanu z początku października ekonomiści prognozowali, że wzrost Korei Południowej, czwartej pod względem wielkości gospodarki w Azji spowolni do 1,2 proc. w 2023 r. z 2,6 proc. w 2022 r., a następnie nastąpi częściowe ożywienie do 2,1 proc. w 2024 r.
Tymczasem referencyjna stopa procentowa jest obecnie najwyższa od prawie 15 lat i wynosi 3,5 proc. skutecznie tłumiąc popyt wewnętrzny.