Genpact dostał grant na centrum w Katowicach

Prawie dokładnie rok temu, w grudniu 2021 r., centrum usług Genpact Services Poland (GSP) dostało decyzję o wsparciu inwestycji w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Zapowiedziało, że do końca 2022 r. stworzy 286 miejsc pracy, co oznaczało więcej niż podwojenie zespołu biura w Katowicach, liczącego 276 osób. Pod koniec ubiegłego roku spółka podpisała umowę o grant na ten projekt. Wynika z niej, że już w 2022 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wypłaciło 3 mln zł, koszty inwestycji zostały oszacowane na 850 tys. zł, a firma musi utrzymać miejsca pracy przez co najmniej pięć lat. Duża część poszerzonej działalności dotyczy procesów związanych z finansami i księgowością (m.in. zarządzanie należnościami, wystawianie faktur, analiza kont klientów) oraz zarządzania łańcuchem dostaw.

Genpact prowadzi w Polsce działalność za pośrednictwem trzech spółek. Genpact Services Poland z siedzibą w Krakowie miał w 2021 r. 72,2 mln zł przychodów i 1 mln zł zysku netto. Lubelski Genpact Poland miał 34,4 mln zł przychodów i 4,6 mln zł zysku netto, a Genpact PL z siedzibą w Krakowie – 105,9 mln zł przychodów i 2,2 mln zł zysku netto.

GSP rozpoczął działalność w 2015 r., a jego kluczowym klientem był Carlsberg, który jednak w 2018 r. zrezygnował ze współpracy. W 2019 r. spółka pozostawała w uśpieniu, rozpoczęła się jej likwidacja, która jednak w III kw. została przerwana, bo pojawili się potencjalni klienci. W kwietniu 2021 r. GSP zaczął obsługiwać Unilever Poland Services. Miał wówczas 273 pracowników, których liczba na koniec grudnia wzrosła do 726.

Z kolei Genpact PL miał w 2021 r. siedmiu kluczowych klientów i zatrudniał 1023 osoby. Firma działa w Lublinie od 2008 r., a jej klientami były m.in. SABMiller, 3M, Siemens, Astra Zeneca, Sanofi, Prologis, Mondelez, GE. W 2021 r. zatrudniała 250 osób.

Notowany na NYSE Genpact łącznie zatrudnia ponad 100 tys. osób. W Europie ma biura także w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii, Niemczech, Portugalii, Bułgarii, Rumunii, na Słowacji i Węgrzech. Firma zaczęła działalność w 1997 r. jako część GE, z którego została wydzielona w 2005 r. W 2020 r. (ostatni pełny raport) miała 3,7 mld USD przychodów i 308 mln USD zysku netto.

Previous Article

Nexera konsoliduje światłowodowy

Next Article

Zaostrza się walka o cyfrowe talenty

You might be interested in …

Francuski atom wciąż chce do Polski

Francuska ekipa atomowa nie składa broni, mimo że polski rząd — planujący budowę reaktorów o mocy ponad 9 GW — dla nadmorskiej lokalizacji wybrał już partnera amerykańskiego, a o lokalizacji w Wielkopolsce rozmawia tylko z […]